Infografika: Internet v průběhu let

Jak se během let vyvíjel fenomén internetu, jednoho z nejzásadnějších lidských vynálezů posledních desítek let? A jak spolu s počtem připojených uživatelů rostl počet registrovaných domén, dostupných stránek, počet vyhledávání v Googlu a další ukazatele, které světovou informační síť definují?

Víte, kdy vznikl internet? Kdy se objevil první mobilní telefon? Kdy byl odeslán první e-mail a kolik jich bylo odesláno loni?

I na tyto otázky lze nalézt odpovědi ve skvělé infografice od WhoIsHostingThis, která v číslech shrnuje vývoj internetu za posledních 44 let. Přesně tak dlouho již světová informační síť existuje, alespoň budeme-li do ní započítávat i jejího předchůdce, armádní Arpanet. Ten totiž, pokud historii pojmeme důkladně, celé to šílenství s obrázky roztomilých kočiček, šílenými memy a modrými tlačítky s palcem nahoru vlastně nastartoval.

Budeme-li méně důslední, ale zato se více držet současného názvu internet, dostaneme se až do roku 1984. V té době si Arpanet tento dnes všeobecně přijímaný název přisvojil. Nutno dodat, že tehdy šlo o teprve začínající síť s pouhou tisícovkou serverů. Do té podoby, jak známe internet dnes, si síť musela projít ještě dlouhou, předlouhou cestu.

Infografika se ale samozřejmě nejvíc soustředí na období od devadesátých let až do současnosti. To je totiž doba, kdy web dosáhl skutečného rozkvětu a začal se víc drát na výslunní společenského zájmu. Výsledkem tohoto sílícího procesu je to, co máme k dispozici dnes, spolu se dvěma miliardami dalších uživatelů desktopů a asi pěti miliardami uživatelů mobilních telefonů nejrůznějších typů.

A tak už i YouTube dnes zaznamenává přes miliardu přehraných videí denně jen přes mobily, Facebook má měsíčně přes miliardu aktivních uživatelů a na mobilech tři čtvrtě miliardy. A všechna tato čísla ještě rozhodně půjdou nahoru, ať už u stávajících služeb, nebo u služeb úplně nových, které ty stávající časem nahradí.

Total
0
Shares
Další články