Infografika: Co dělá digitální životní styl s naším mozkem?

Vždy několik otevřených záložek v prohlížeči, pravidelná kontrola e-mailu a sociálních sítí, zpracovávání několika úkolů současně. Neustálé přesouvání pozornosti z jednoho úkolu na druhý se zdá jako nedílná součást digitálního životního stylu. Je ale takový životní styl zdravý pro nás a náš mozek?

Náš mozek se vyvinul v době, kdy informace byly vzácné a přístup k nim měl jen omezený okruh vyvolených, a i ti jen v objemu, který pro generaci zvyklou pracovat s Wikipedií a Googlem působí až směšně chudě. Velkou revolucí v tomto směru byl vynález písma, díky němuž bylo možné informace zaznamenávat, a o mnoho později také knihtisku. Ještě víc ale svět, alespoň pokud jde o přístup k informacím, změnil internet.

Žádné navštěvování knihoven a vyhledávání té správné stránky v té správné knize či shánění kontaktu na toho správného odborníka, stačí použít Google a v krajním případě ještě napsat několik e-mailů nebo přibrat k ruce telefon. Informací je ovšem stále víc a jak se s nimi snažíme držet krok, děláme také stále víc věcí najednou. Výsledkem ovšem není, že toho uděláme víc, naopak.

Podle infografiky z dílny OnlineUniversities.com je výsledkem plnění příliš mnoha úkolů současně a neustálého přepínání mezi Twitterem, Facebookem a e-mailem ztráta schopnosti filtrovat informace podle důležitosti, vyvolávat je z krátkodobé a dlouhodobé paměti, preference informací nesouvisejících s plněným úkolem a nakonec také obtíže s přesouváním pozornosti mezi různými úkoly.

Jinými slovy, jde o ztrátu schopnosti soustředění. Mozek se z přemíry informací dostane do stresové situace, stane se reaktivnějším vůči okolním podnětům, přizpůsobí se neustálému přísunu nových informací a při každém přepnutí na jiný úkol vypustí dávku dopaminu, “odměnového neurotransmiteru”. Některé studie podle infografiky také naznačují, že přílišná míra užívání internetu může vést k zakrňování šedé kůry mozkové, ačkoliv v tomto kontextu infografika neuvádí, o které studie a jaký způsob užívání internetu se jednalo.

Co s tím? Plnit podobné úkoly najednou, na e-maily a sociální sítě si vymezit čas, kdy se jim věnovat, a po zbytek dne je ignorovat. Zpravodajství přijímat formou RSS, které stačí projet jedenkrát denně, aby nám nic důležitého neuniklo, a co především – nebýt u svých digitálních miláčků pořád, ale vyhradit si čas, kdy na naši pozornost počítač, telefon ani tablet jednoduše nebudou mít právo.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Nejzásadnější prezentace roku je tu: KPCB Internet trends 2014

Opět vyšla zásadní prezentace od Kleiner Perkins Caufield & Buyers o internetových trendech roku a opět je to nejjednodušší a nejrychlejší cesta, jak se rázem alespoň částečně zorientovat ve věcech, na kterých záleží. Absolutní must read pro kohokoliv, kdo to s digitálem myslí vážně.