Česká republika je v globální top 4 v ochraně soukromí na internetu

Stěžujete si rádi na Českou republiku a často vidíte jen to, co u nás nefunguje? Možná byste neměli být tak přísní. Podle infografiky od BackgroundChecks.org jsme jednou ze čtyř zemí světa s vůbec nejkvalitnější online ochranou soukromí.

BackgroundChecks.org možná ochranu soukromí uživatelů internetu v různých zemích nehodnotilo zcela podrobně a příliš do hloubky, přesto ale jejich výsledky jsou potěšující pro všechny obyvatele České republiky. V jejich infografice věnované online špehování uživatelů a ochraně soukromí lidí jsme se totiž celosvětově umístili mezi čtyřmi zeměmi, které se o své občany starají vůbec nejlépe.

V čtveřici, která získala v hodnocení všechny kladné body, ale ani jeden záporný, nás doplňují Španělsko, Island a Norsko. Všechny tyto země totiž mohou říct, že v nich existují zákony na ochranu soukromí, že porušování těchto zákonů je náležitě postihováno, že vlády aktivně prosazují svobodu slova, nijak neomezují přístup k internetu a nešpehují na své uživatele pomocí spyware, a že není cenzurován obsah, ke kterému se občané na webu dostanou.

Kromě krátkého přehledu těch, kdo soukromí neporušují, se ale infografika věnuje především špehování uživatelů. Ve větší části infografiky se tak můžete dočíst, jak informace o svých občanech získávají vlády USA, Číny, Malajsie, Sýrie, Nigérie, Íránu či Bahrajnu. Jako popíchnutí si nemůžeme odpustit, že za povšimnutí stojí, do jak rozdílné společnosti infografika staví naši zemi, a mezi jakými jmény se v ní objevují Spojené státy.

Infografika vychází z velké části z rešerše dat od organizace FreedomHouse. Od té pochází i nedávno publikovaná studie o svobodě internetu, v níž si nejlépe vedl Island a v níž Česká republika bohužel zahrnuta nebyla.

privacy-league-table

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Praha vyzkouší odpadkové koše připojené online

Někdo by ty internety nejraději zakázal, jiní by je raději viděli v odpadkovém koši. Praha nyní připravuje pilotní projekt chytrých odpadkových košů, které si samy zavolají o vyvezení, když jsou plné. Potřebnou energii si vyrábějí ze slunce a navíc umí ještě jeden zajímavý trik, díky kterému by měly zásadně klesnout náklady na svoz odpadu...