HackPrague, největší hackathon u nás, vyhrála aplikace, která z fotek odstraňuje bývalé partnery

Poslední červnový víkend se v pražské Novoměstské radnici konal druhý ročník HackPrague, který je s více než stovkou účastníků největším hackathonem v České republice. IT specialisté, z nichž bylo 40 procent ze zahraničí, se během 36 hodin snažili vytvořit inovativní řešení a služby v oblasti blockchainu, internetu věcí a umělé inteligence.

Celkovým vítězem HackPrague 2018 se stal tým nazvaný C4. Vedle výhry ve výši 1 900 eur (téměř 50 tisíc korun) si odnesl prvenství také v kategorii umělé inteligence. Aplikace od tvůrců Thuong-Hai Phama a Hoa Vu Tronga umí rozeznat všechny tváře lidí na telefonu uživatele a jeho účtech na sociálních sítích. Na základě potvrzení zjistí, koho je potřeba z fotek vymazat. Nakonec odstraní nebo nahradí tvář ve všech obrázcích s předem vybraným stickerem.

„Aplikací, pomocí kterých se dá začít nový vztah, existuje hodně. Ne každý milostný příběh se však končí slovy ‚žili šťastně až do smrti‘. Mnoho lidí chce po rozchodu vymazat všechny fotky se svými ex, někteří si chtějí zachovat vzpomínky bez jeho nebo její tváře. O to se postaráme my,“ uvedl za vítězný tým Thuong-Hai Pham.

Vítězem kategorie věnující se oblasti blockchainu se stal projekt Curriculum Catenae. Ten kandidátům o práci umožňuje vytvořit blockchainem ověřený životopis a HR profesionálům pak hledat jen mezi ověřenými zájemci o práci. Vyřešit tak chce problém s podvodnými CV a zvýšit důvěru v celý přijímací proces.

V konkurenci 110 účastníků se dále prosadil projekt PlantHacks. Vítěz kategorie internetu věcí, sponzorované společností Unicorn, za 36 hodin vyvinul inteligentní zavlažovací systém, který pomáhá vodu využívat efektivně a zamezit tak zbytečnému plýtvání. PlantHacks zároveň získal cenu za nejlepší technologii.

Vítězové dalších sponzorských kategorii jsou:

  • Licensio – nejlepší využití programovacího jazyka Kotlin (ocenění od JetBrains). Licensio na technologii blockchainu vyvinul licenční platformu umožňující uživatelům zakoupit si časově omezené licence softwarů nebo například vstupenek.
  • Writing with our mind – nejlepší brain-computer interface (g.tec neurotechnology se sérií hackathonů pod názvem BR41N.IO). Projekt se schopností rozpoznávat pohyby svalů v tváři, na základě kterých posílá signály do aplikace s jednoduchou T9 klávesnicí.
  • infinityRoad – nejlepší travel hack (Kiwi.com). InfinityRoad umožňuje díky využití umělé inteligenci navrhnout nejlepší destinace pro cestování, které by měl uživatel navštívit, na základě jeho vlastních preferencí.
  • FakeBreaker – nejlepší chatbot (DHL IT Services). FakeBreaker je jednoduchý chatbot a rozšíření do webového prohlížeče Google Chrome, který dokáže detekovat falešné zprávy pomocí technologii počítačové lingvistiky a hlubokého učení.

Total
2
Shares
Další články