Googlu unikly slabé výsledky hospodaření, akcie ztrácely

Googlu včera odpoledne nešťastnou náhodou unikly výsledky čtvrtletního hospodaření o několik hodin dříve, než je chtěl zveřejnit. Akciové trhy okamžitě zareagovaly a akcie začaly prudce klesat, Google proto obchodování přerušil. Nouze ale nakonec díky tradičně ironickým reakcím internetu nebyla ani o zábavu.

Existují dobré důvody, proč veřejně obchodované společnosti obvykle výsledky svého hospodaření oznamují až po ukončení denního obchodování. Takový postup totiž dává trhům dostatek času informace celistvě vstřebat i s případnými komentáři analytiků, zklidnit rozjitřené emoce a předejít nepromyšleným reakcím od investorů a dalších účastníků trhů s cennými papíry. Jinými slovy, zveřejnění výsledků až po ukončení obchodování pomáhá předcházet krátkodobým výkyvům ceny akcií, které nejsou zdravé nejen pro společnost, ale také pro účastníky obchodování na burzách.

Své o tom může po včerejšku vyprávět Google. Společnosti unikly hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí o několik hodin dříve, než je chtěla vydat, a akcie se okamžitě začaly propadat. Do chvíle, kdy Google jejich obchodování přerušil, ztratily 9 procent. Důvodem propadu ale nebylo předčasné zveřejnění ani chybějící vyjádření Larryho Page (místo něj dokument obsahoval slovní spojení “PENDING LARRY QUOTE”), ale relativně slabé výsledky, které nenaplnily očekávání analytiků.

Googlu sice rostl počet prokliků o 33 procent, i to ale byl pomalejší růst, než jaký trhy očekávaly. Naopak cena za proklik klesla o 15 procent a ačkoliv celkové příjmy rostly na 14,1 miliardy dolarů, čistý zisk meziročně kvůli vzrůstajícím nákladům klesl o 20 procent na 2,18 miliardy dolarů. Velkou měrou se na slabém hospodaření podílela převzatá Motorola Mobility, která i přes silné propouštění (Motorole za čtvrtletí ubyly skoro 3 tisíce zaměstnanců) tratila víc, než se očekávalo, a měla tak zčásti na svědomí nenaplněná očekávání.

Googlu je letos 14 let a Larry Page tuto skutečnost zmínil na tiskové konferenci, která se konala večer a kde původně chtěla společnost zveřejnit výsledky poprvé. Podle něj si Google na teenagera nevede s příjmy přes 14 miliard dolarů za čtvrtletí vůbec špatně. Příměr si nicméně vyžádal pobavenou reakci TechCrunche, když jeden z autorů navrhoval k článku o tiskové konferenci nadpis “Google odmítá sejít dolů na večeři kvůli nenaplněným očekáváním”. A reakci samozřejmě vyvolal i chybějící komentář Larryho Page v uniklém dokumentu, který během několika momentů vedl ke vzniku účtu na Twitteru nazvaného @PendingLarry.

 

Total
0
Shares
Další články