Google zveřejnil, které státy nejvíc chtějí uživatelská data

Loni v dubnu Google poprvé učinil jeden velice zajímavý tah. Spustil stránku Government requests, která v přehledné podobě poskytuje údaje týkající se všech žádostí státních úřadů vůči jeho databázím. Související statistiky zveřejňuje od té doby vždy v půlročních intervalech a právě včera spatřila oficiálně světlo světa data z druhé poloviny loňského roku.

Zatímco během celého roku 2009 zaznamenal Google přes 10 tisíc žádostí o poskytnutí uživatelských dat či smazání obsahu, jen druhá polovina roku 2010 přinesla podobných žádostí přes 14 tisíc. V obou případech přitom toužily vlády výrazně častěji po datech uživatelů než po odstranění nepohodlného obsahu.

Za rok 2009 si v počtu žádostí po uživatelských datech podávaly ruce Brazílie (3 663) a Spojené státy (3 580), v období od července do prosince 2010 už USA suverénně vyhrály (4 601). K dalším zvědavcům, i když s výrazným odstupem, patří Brazílie (1 804) a Indie (1 699) a také velké evropské země. Výraznější počet žádostí poprvé zaslaly také Maďarsko či Mexiko.

Pokud jde o žádosti týkající se odstranění obsahu, k nejaktivnějším státům ve druhé polovině loňského roku patřila Brazílie (263), Jižní Korea (139) a Německo (118). Znatelně vzrostl také počet žádostí z Chorvatska, Dánska, Panamy a Vietnamu.

Pozoruhodné je také to, že zatímco třeba u žádostí ze strany USA Google vyhověl plným 94 procentům z nich, z maďarských 68 požadavků neuspokojil ani jediný a z polských 272 prošlo jen 12 procent. Mezi dovednostmi ve využívání těchto nástrojů jsou tak u jednotlivých vlád zjevně velké rozdíly.

Česká ani Slovenská republika se ani v jednom z žebříčků neumístila – naše úřady buď žádné žádosti nepodaly, nebo bylo toto číslo statisticky zanedbatelné. Pravděpodobnější je první varianta, neboť do statistik se dostaly i země s jednotkami žádostí. Uvidíme, zda se tento trend do budoucna nějak změní a Česko bude následovat příklad aktivnějších sousedních zemí.

Stránka Government requests je každopádně ze strany Googlu nejen chytrým tahem pokud jde o budování image, ale zároveň přináší i velmi zajímavý vhled do celé problematiky. Stačí se probrat bohatými grafy a hned je jasné, které státy jsou nejaktivnější a nejúspěšnější, pokud jde o monitorování online aktivit uživatelů.

Zvýšený zájem ze strany vlád jednotlivých států zástupci Googlu vysvětlují zejména rozšiřujícím se portfoliem svých služeb.

Via TNW, BI