Google zrušil náhledy Instant Previews, odkazy z vyhledávače lze ale stále sdílet na Google+

Drobná změna vyhledávání Googlu připraví všechny, kdo oceňovali náhledy odkazovaných webů přímo ze stránky výsledků, o jejich oblíbený nástroj. Na druhou stranu, soudě podle toho, že Google funkci ruší, nebyla pravděpodobně až tak populární.

Funkci náhledů, tzv. Instant Previews, spustil Facebook v roce 2010. Byly s ní propojeny také funkce prohlížení Googlem uložených verzí stránek, tzv. cached, a funkce “similar”, která vyhledává podobně zaměřené weby jako zvolený výsledek. Přímo u odkazu pak bylo tlačítko Share pro sdílení na Google+. Zatímco Instant Previews v nové podobě úplně chybí, similar i cached se přesunuly k tlačítku pro sdílení do společné rozbalovací nabídky hned u odkazu. Za zmínku stojí, že volbu similar lze nalézt jen u některých výsledků, Tyinternety zrovna tuto možnost shodou okolností mají.

Na změnu upozornil blog Google Operating System, který spekuloval o pouhém experimentu a trefně přirovnával novou podobu k tomu, jak se ke stejné problematice staví konkurenční Bing (který nicméně v rozbalovacím menu nenabízí sdílení ani podobné stránky). TechCrunch ovšem od Google získal vyjádření, ze kterého lze soudit, že nejde o test, ale plošnou změnu stránek výsledků pro všechny uživatele.

”We’re constantly making changes to the layout and features of the search results page,” napsal Google známému blogu.

Vzhledem k tomu, že se Google běžně v případech pouhého testování novinek vyjadřuje obecněji, vyhýbavěji, a často zmiňuje to, že neustále se svými službami experimentuje, lze z tohoto vyjádření s jistou dávkou interpretace dovozovat, že změna je trvalého charakteru. Zmizelé funkce náhledů je sice škoda, na druhou stranu ale z vlastní zkušenosti můžeme potvrdit, že snad až na zvídavé první týdny její existence jsme ji nikdy příliš nepoužívali a lze soudit, že podobně se pravděpodobně chovala i většina ostatních uživatelů.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Zakladatelé Googlu, Facebooku financují novou cenu pro vědce zachraňující životy

"Léčit nemoci by mělo mít větší cenu než touchdown," vyjádřil se k příležitosti prvního udělování nových cen pro vědce Breakthrough Prize zakladatel Googlu Sergey Brin. Cílem projektu, který kromě Brina financují i Zuckerberg a Milner, je mimo jiné zajistit, aby ti nejlepší z nejlepších, kteří se věnují vědě zachraňující lidské životy a přicházejí s přelomovými objevy, nezůstali zkrátka ani finančně a byli zviditelněni jako hrdinové.