Google zrušil desítku projektů. V čem už nevidí budoucnost?

Google změnil strategii s nástupem Larryho Page. Místo řady bočních projektů se chce společnost soustředit na několik hlavních. Ty, v nichž nenachází hlubší smysl pro budoucnost, proto společnost od převzetí Pagem odstavuje relativně solidním tempem. Na sklonku léta přišla řada na „podzimní jarní úklid„, relativně krátkou časovou periodu, kdy Google zruší celkem deset dlouhodobějších produktů. O co půjde píše Alan Eustace, senior viceprezident společnosti:

„Našim uživatelům to usnadní práci a zlepší jejich celkovou zkušenost se službami Googlu. Navíc to také bude znamenat, že můžeme více zdrojů věnovat projektům s velkým vlivem – těm, které zlepšují život miliard lidí.“

Eustace v poslední části sice možná trochu přehání, protože miliardovou službu nemá Google podle dostupných dat zatím ani jednu (před létem se počet návštěvníků stránek Googlu poprvé dostal v souhrnu přes miliardu). A pokud by měl, šlo by jedině o vyhledávání – a to jen velmi těsně. Z jeho vyjádření si nicméně lze udělat obrázek o budoucím směřování společnosti.

V plánu je zřejmě větší zaměření na Google+, Gmail, vyhledávání a Android, v současnosti čtveřici hlavních produktů internetového giganta, a naopak menší (až žádná) míra testování různých dílčích služeb zaměřených pouze pro velmi specifické skupiny uživatelů. Úplně hlavním cílem pak je velmi pravděpodobně úspěšná implementace sociálního rozměru vrcholící s Google+. Pro to svědčí i fakt, že dle Venture Beat je 25 procent bonusů všech zaměstnanců napříč společností vázáno tento rok na úspěch nové sociální strategie.

Jaké produkty Google odepsal?

V desítce odepsaných produktů, které ihned nebo během září přestanou fungovat nebo se omezí natolik významně, že to bude v důsledku mít stejný efekt, je nejstarší z roku 2004. Nachází se tu jak projekty lidí z Googlu, tak projekty koupené spolu s některou společností. Část produktů doplatila na vývoj internetu směrem k webovým aplikacím, díky němuž se již nevyplatí určité typy desktopových aplikací uživatelům nabízet.

  • Aardvark je projekt sociálního vyhledávání koupený Googlem v roce 2010 za zhruba 50 milionů dolarů. Technologie a funkce budou využity v ostatních projektech.
  • Google Desktop, vyhledávání souborů a dalších objektů v rámci počítače, které ve své době v roce 2004 bylo oceňováno jako lepší interní vyhledávač než ten zabudovaný ve Windows, přestane být 14. září podporováno včetně všech svých API, souvisejících služeb, přístrojů i pluginů.
  • Služba Fast Flip, umožňující číst webové magazíny otáčením stránek stejným způsobem, jako je to běžné u papírových periodik, bude prý vtělena do ostatních zpravodajských služeb Googlu.
  • Google Maps nebudou nově pro běžné zákazníky podporovat Flash API. Pozornost se přesouvá k JavaScript API, u Flash API zůstane podpora jen pro prémiové zákazníky.
  • Ruší se Google Pack, služba nabízející ke stažení různé Google aplikace. Všechny aplikace nicméně budou dále přístupné ve své webové verzi. Důvodem je posun poptávky uživatelů od desktopových aplikací k aplikacím na cloudu, který probíhá v posledních letech.
  • Služby Google Web Security nebudou dále prodávány novým zákazníkům, zůstane ale podpora pro zákazníky stávající. Řada funkcí nicméně žije dál přímo v ostatních projektech, například v prohlížeči Chrome, kam jsou zabudovány jako jeho nedílná součást.
  • Image Labeler a jeho provoz bude zcela přerušen.
  • Google Notebook také přestane fungovat, na rozdíl od ostatních služeb ale v řádu měsíců. Aby se neztratila data, která přes službu uživatelé uchovávají, budou převedena na soubory Google Docs.
  • Přerušena bude i služba Sidewiki, místo ní hodlá Google preferovat „širší sociální iniciativy“, kódové označení pro Google+. Všichni autoři budou včas informováni o tom, jak svoje data zachovat.
  • Subscribed Links přestanou fungovat po 15. září, do té doby také developeři, kteří je využívali, mají čas na stažení svých dat.

Via Google, VB