Google zainvestuje až 3 miliardy dolarů do internetových satelitů

Nejméně miliardu dolarů, možná ale i miliardy tři, to je částka, se kterou Google počítá pro svou letku internetových satelitů. Ty by měly zprostředkovat internet méně rozvinutým zemím v částech světa, kde je kvalitní připojení zatím vzácností.

Pokud bychom měli soudit podle plánů Googlu a Facebooku, země třetího světa se o budoucnost svého připojení k internetu bát nemusí. Zatímco Facebook pilně sype peníze do projektu Internet.org a vyvíjí solární drony, které by měly zajistit lidem po celém světě internet, Google taktéž kupuje solární drony, navíc ale má v plánu za stejným účelem investovat miliardy dolarů do speciálních nízkoorbitových satelitů.

Pod vedením Grega Wylera, zakladatele startupu O3b Networks zaměřeného na satelitní komunikaci, který nedávno do Googlu přešel, se připravuje letka nejméně 180 satelitů, které by lidem v odlehlejších částech světa měly zajistit připojení. Projekt bude stát nejméně miliardu dolarů, v pozdější fázi se ovšem počet satelitů může více než zdvojnásobit, společnost proto počítá s tím, že by se celková cena mohla vyšplhat i přes tři miliardy.

Satelity a drony navazují na Project Loon, v jehož rámci Google chce zajistit lidem v méně rozvinutých oblastech připojení k internetu pomocí speciálních balónů. Podle některých odborníků je ovšem pravděpodobné, že balóny budou nakonec nahrazeny právě drony od Titan Aerospace, nedávné akvizice společnosti.

Google i Facebook si od těchto snah slibují zvýšení globálního počtu internetových uživatelů. Vzhledem k tomu, že obě společnosti jsou ve svém oboru zakotveny jako bezkonkurenční jedničky (Google ve vyhledávání, Facebook v sociálních sítích), slibují si od tohoto nárůstu také zvýšení počtu svých uživatelů a tím i posílení příjmů. Zároveň ale nelze zapomínat ani na to, že by přístup k informacím a komunikaci, který by v zacílených oblastech doprovázel širší dostupnost připojení k internetu, mohl významně usnadnit a zrychlit jejich ekonomický rozvoj a zvýšit kvalitu života místních.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

TOP virály týdne: Arnie, Ron Jeremy jako Miley a pranky

Co je internetu vůbec to nejlepší a nejdůležitější? Přináší odpovědi na otázky, na které se nikdo neptal. Třeba: Jak by vypadal twerkující stormtrooper? Případně ukáže, jak by vypadala verze Wrecking Ball od Rona Jeremyho?Nikdo se neptal, protože to nikdo nechtěl vidět!