Google začal zveřejňovat žádosti vlád o informace

Nedlouho poté, co světová média ovládl spor mezi Čínou, Googlem a Spojenými státy, má nejpopulárnější vyhledávač novou „vládní“ atrakci. Stránka Government requests zaznamenává všechny žádosti, které státy podaly od 1. ledna do 31. prosince minulého roku. Místo schovávání hlavy do písku tak Google otevřeně komunikuje svoje vztahy s vládními orgány a zároveň se snaží zdůrazňovat, že ve valné většině jsou žádosti oprávněné. I přesto je jejich celkový objem poměrně překvapivý a sami bychom jich asi čekali méně.

Největší zvědavci? Brazílie a USA

Základem nových stránek je světová mapa, na které je vidět celkový počet oficiálních žádostí každého státu. U žádostí o stažení nelegálního obsahu pak lze navíc získat i informace o celkovém procentu schválených požadavků a o tom, kterých součástí Googlu se týkaly. Poměr kladně vyřízených žádostí se pohybuje kolem 80 procent a asi nepřekvapí, že nejčastěji šlo o stažení videa z Youtube. Nad mazáním škodlivých dat, které je cílem intervence ve stovkách případů, nicméně mnohonásobně převažují žádosti o poskytnutí osobních údajů. Těch nejvíce podala Brazílie (3663 žádostí), Spojené státy (3580) a Velká Británie (1166) v těsném závěsu s Indií (1061) a Francií (846), která uzavírá první pětku. Za Českou republiku data buď nejsou k dispozici nebo místní úřady žádné žádosti nepodaly.

Google zdůrazňuje, že se tento druh údajů teprve učí sbírat a prezentovat. U tak zkušené firmy to samozřejmě neznamená, že by vše nebylo důkladně promyšlené, ale i tak se může služba v dohledné době ještě změnit nebo rozšířit. Uživatelům internetu a občanským sdružením všeho druhu by ale jistě prospělo i to, kdyby se k iniciativě přidaly další velké společnosti.

Via GB