Google za půl miliardy kupuje Skybox Imaging, tvůrce moderních satelitů

Google uzavřel se společností Skybox Imaging, tvůrcem satelitů a satelitních snímků, smlouvu o akvizici za 500 milionů dolarů. Primární účel Skyboxu je pomoci udržovat aktuální satelitní snímky v Google Maps. Společnost ale také má Googlu pomoci s projektem internetu pro všechny.

Neuplyne měsíc, aby Google neuzavřel smlouvu o akvizici v řádu milionů dolarů. Tentokrát známý vyhledávač kupuje za půl miliardy dolarů společnost Skybox Imaging, založenou v roce 2009 za účelem revoluce v tvorbě satelitních snímků.

Skybox Imaging má sice v současnosti ve vesmíru jediný satelit, není to ale satelit ledajaký. Jde o původní technologii společnosti, s jejíž pomocí vytvořila nejmenší existující satelit schopný snímkování ve vysokém rozlišení.

Taková technologie samozřejmě skýtá ohromné možnosti pro Google, který satelity potřebuje nejen kvůli své službě Google Maps, ale nově také kvůli projektu internetu pro celý svět. V příštích letech společnost hodlá do satelitů s internetovým signálem investovat nejméně miliardu dolarů, pravděpodobně ale ještě víc, v současnosti je strop projektu stanoven kolem 3 miliard.

skybox imaging ras tanura

Není žádný důvod, proč by tyto satelity nemohly využít technologie vyvinuté právě společností Skybox Imaging. Pokud by se tak stalo, mělo by to pro Google ještě jednu ohromnou výhodu.

Letka několika set satelitů s technologií od Skybox by totiž umožňovala prakticky neomezený sběr dat připomínající nejpokročilejší satelitní špionáž. Wall Street Journal informuje, že Skybox již nyní, se svým jediným satelitem, je hypoteticky schopen pomocí analýzy svých snímků speciálním softwarem určit například to, jak se mění obsah ropy v zásobnících v Ras Tanura v Saudské Arábii, podle aktivity v továrnách Foxconnu v Číně předpovědět, kdy bude na trh uveden nový iPhone, či spočítat, kolik letadel přilétá a odlétá z letiště v Pekingu. Jaké možnosti by skýtalo mít takových satelitů ve vesmíru několik set, se ani nechce domýšlet.

Podle interních informací lidí, kteří byli blízko jednání o akvizici, ovšem analytika snímků nebyla hlavním důvodem, proč Google Skybox kupoval. Společnost sama tvrdí, že sleduje především kvalitu satelitních snímků ve službě Google Maps, spolu s projektem internetu pro všechny a možností efektivněji reagovat na nejrůznější katastrofy.

Total
0
Shares
Další články