Google do Street View přidal fotky z nejvyšších hor světa

Ve speciální kolekci The World’s Highest Peaks přibyly včera do Google Street View fotky čtyř velkých hor. Díky snahám několika zaměstnanců Googlu, kteří se ve volném čase věnují horolezení, si můžete prohlédnout základní tábor na Everestu, Kilimandžáro, argentinský vrcholek Aconcagua a ruský Elbrus.

Google Street View je možná projekt, který byl negativně medializován kvůli evropské ochraně soukromí, například v souvislosti s publikováním některých citlivých údajů nebo sběrem dat z wi-fi sítí, kromě toho ale také jde o projekt, který lidem umožňuje podívat se na části světa, kam se pravděpodobně osobně nikdy nedostanou.

Mezi těmito místy nejsou jen ulice velkých měst a běžná krajina, ale i některé z nejzajímavějších a nejnedostupnějších míst na planetě – třeba dna oceánů nebo vnitřek datových center. Právě k této sbírce zajímavostí Google nyní přidal čtyři další díky snažení skupiny svých zaměstnanců, kteří se mimo svou práci vášnivě věnují horolezení. Jde o čtyři vrcholky z takzvaných Seven Summits, nejvyšších hor každého ze sedmi kontinentů.

Dan Fredinburgh, který pravidelně slézá nejvyšší hory světa, se na jednom horolezeckém výletě rozhodl, že by chtěl některé z těchto hor zpracovat právě pro Google Street View. Výsledkem jsou fotografie z oblasti Kilimandžára v Tanzánii, argentinské Aconcaguy, nejvyšší hory světa Everestu, kde tým zdolal cestu do základního tábora expedic ve výšce 5364 metrů, a také ruský Elbrus, který někteří zeměpisci označují za nejvyšší horu Evropy. Za zmínku stojí i fakt, že právě poslední jmenované expedice se účastnil také český programátor Jan Rouš.

Fredinburgh představil nové fotografie na blogu Googlu. Fotografie fungují stejně jako klasické Street View, v každém bodě je tedy možný pohled kolem dokola v úhlu 360 stupňů a pomocí šipek se lze v rámci každé série přesunovat i v prostoru tak, jak se přesunovala fotografující expedice. Všechny fotografie si lze prohlédnout v kolekci World’s Highest Peaks, všechny speciální kolekce Google Street View pak najdete zde.

Kromě toho tým, který za expedicemi stojí, během včerejška zorganizoval Hangout on Air, na jehož záznam se můžete podívat:

Total
0
Shares
Další články