Google v prvním čtvrtletí vydělal 14 miliard a sází na experimenty

Za první čtvrtletí tohoto roku měl Google tržby 14 miliard dolarů, z nichž přibližně 13 miliard připadalo na tržby z online reklamy. Mamutím podílem se na nich podílely tržby z vyhledávače a dalších vlastních domén (8,64 miliardy) a tržby z reklamních sítí (3,26 miliardy). Oproti odhadům Wall Streetu, které mluvily o tržbách 14,3 miliardy, ale společnost přeci jen zaostávala.

Naopak nezaostávala v zisku na akcii, kde si vedla skoro o dolar lépe oproti odhadům – skutečnost byla 11,58 dolaru zisku na akcii, odhad říkal 10,7 dolaru. Příjmy Googlu mimo území Spojených států činily 7,1 miliardy dolarů, společnost měla ke konci čtvrtletí k dispozici 50 miliard dolarů v hotovosti a jejích ekvivalentech.

Setkání s investory šéf a spoluzakaldatel Googlu Larry Page využil i k tomu, aby promluvil o projektech, se kterými Google v posledních měsících a letech získává titulní stránky v médiích – například Google Glass, chytré hodinky, boty či samořídící auta. Ačkoliv se zatím žádný z těchto projektů Googlu finančně nevrátil, Page věří, že pokud chce svou společnost zachovat i v budoucnosti, musí se neustále snažit nacházet nové technologie a služby. Drobné zlepšování ve stále stejné oblasti činnosti se podle něj do budoucna firmám nevyplácí, pokud chtějí na trhu zůstat, a ještě víc to platí v technologiích.

„Jednou budeme všichni překvapeni, že elektronika zahrnovala sahání po kapsách a kabelkách,“ řekl také Page. „Existuje tolik příležitostí vytvořit technologie, které lidem zlepší život. Jsme teprve na začátku.“