Google Transparency Reporty: Počet žádostí se meziročně zvýšil o čtvrtinu

Google zveřejnil počet žádostí o uživatelská data, který v první polovině roku obdržel od států a jejich úřadů. Žádostí globálně bylo 25 879. To znamená meziroční nárůst o čtvrtinu, a od roku 2010, kdy Transparency Report začal, na více než dvojnásobek.

Zatímco celkový počet žádostí o uživatelská data, které Google dostává, se zvyšuje, podíl těch, kde společnost alespoň částečně vyhoví, vytrvale klesá. V druhé polovině roku 2010 Google alespoň částečně vydal požadovaná data u 76 procent z 14200 žádostí. Za poslední uplynulé pololetí obsloužil jen 65 procent žádostí, celkem jich ovšem globálně bylo již 25 879. Oproti prvnímu čtvrtletí 2012 jde o nárůst 24 procent, z počtu 20 938 žádostí o data uživatelů za leden až červen 2012.

V blogovém příspěvku, kde na aktualizaci Transparency Reportu upozorňuje, Google ale hlavní důraz klade na jiný problém. Je jím boj, který v současnosti vede s americkými úřady, aby mohl zvěřejňovat jak data o všech typech žádostí (o žádostech podle Foreign Intelligence Surveillance Act publikovat totiž stále nesmí), tak detailní informace o nich. Google slibuje, že aby všechny informace mohl zveřejňovat, bude tlačit na Kongres Spojených států za zrušení současných omezení.

Pokud jde o informace o žádostech z jednotlivých zemí, nenajdeme žádná velká překvapení. Nejvíc žádostí, 10 918, pochází tradičně ze Spojených států, kde je to ospravedlněno nejen počtem obyvatel, ale i americkým původem Googlu. USA mají také již tradičně nejvyšší podíl žádostí, kterým bylo vyhověno, 83 procent. To je velmi vysoká úspěšnost, ani ty nejúspěšnější z ostatních zemí se totiž nedostaly přes dvě třetiny, 66 procent. Jedinou výjimkou je zde Švýcarsko, kterému Google vyšel vytříc v 73 procentech případů. V případě této evropské země ale bylo podáno zanedbatelných 80 žádostí.

Do top 5 v počtu žádostí se dostaly ještě Indie (2 691), Německo (2 311), Francie (2 011) a Velká Británie (1 274). Česká republika nebyla ani příliš aktivní, ani příliš úspěšná. Podaných 43 žádostí se týkalo celkem 67 uživatelských účtů a Google vyhověl v pouhých 41 procentech případů.

Více informací nejen o žádostech o data uživatelů, ale i o stažení nelegálního obsahu, naleznete v nejnovějším Transparency Reportu.

Total
0
Shares
Další články