Google: Státy chtějí mazat stále více obsahu, poprvé i Česko

Takzvanou Transparency Report vydává Google už přibližně dva roky a rok od roku je to zajímavější čtení. Aktuálně společnost vydala data za druhou polovinu minulého roku, kdy od jednotlivých vlád přišlo 1028 žádostí, které požadovaly stažení více než deseti tisíc kusů obsahu. Proti předchozímu pololetí tak přibylo 121 žádostí a řada států se do žebříčku dostala vůbec poprvé. Podobně vytrvale roste každý půlrok i počet žádostí o osobní informace uživatelů, kterých bylo 18 tisíc.

Cenzura i ve vašem prohlížeči

Zatímco ve spojitosti s předchozími vydáními této zprávy se mluvilo hlavně o žádostech o osobní údaje a úspěšnosti jednotlivých států (viz náš článek Google zveřejnil, které státy nejvíc chtějí uživatelská data), nyní Google varuje především před vládními praktikami, které se týkají cenzury obsahu.

„Bohužel, to co jsme viděli v posledních několika letech bylo znepokojující a dnešek není jiný. Když jsme v roce 2010 začali získávat tato data, přidali jsme také shrnutí nejzajímavějších případů skrytých za těmito čísly. Všimli jsme si, že státní instituce z různých zemí nás žádají o stažení politického obsahu, který naši uživatelé zveřejnili v našich službách. Doufali jsme, že je to anomálie, ale teď už víme, že není,“ napsala Dorothy Chou na oficiálním blogu Googlu.

Varuje přitom, že obávat se zdaleka nemusí jen obyvatelé nedemokratických režimů: „Toto je pátá várka dat, kterou jsme zveřejnili. A stejně jako pokaždé předtím jsme byli požádáni o stažení politických projevů. Je to alarmující nejen proto, že je ohrožena svoboda projevu, ale protože některé z těchto žádostí přicházejí ze zemí, u nichž byste to nečekali – západní demokracie nejsou obvykle spojovány s cenzurou,“ dodává.

Výstřelky zábavné i děsivé

Data si můžete prohlížet hned v několika podobách. Tou základní jsou podrobné tabulky se všemi státy, žádostmi a procentem případů, kdy Google těmto podnětům vyhověl. Rozděleny jsou na žádosti vlád o osobní údaje, žádosti vlád o stažení obsahu a žádosti ze strany vlastníků autorských práv. Všechny kategorie jsou na vzestupu. K dispozici je pak také přehledná mapa, kde si lze rozkliknout jednotlivé země a získat tak veškeré klíčové údaje.

Velmi zajímavé je slovní shrnutí specifických poznatků. Kromě toho, že na seznamu poprvé figurují Česká republika či Ukrajina, upozorňuje aktuální vydání také na některé nestandardní žádosti státních institucí. Například kanadský úřad, který má na starosti pasy, žádal o stažení videa, kde jistý občan močí na kanadský pas a poté ho spláchne (zamítnuto). Polská agentura pro rozvoj podnikání zase chtěla skrýt výsledky vyhledávání, které ji kritizují (zamítnuto). A třeba Španělsko se chtělo zbavit dokonce 270 stránek, které se týkaly jednotlivců a veřejných osobností jako jsou starostové (zamítnuto).

Podrobnější data o České republice bohužel nejsou k dispozici, neboť pokud je žádostí méně než desítka, Google je podrobněji nezkoumá. A nemá je ani tuzemská pobočka Googlu. Víme tak jen to, že ve druhé půlce minulého roku se české státní instituce na Google poprvé obrátily se žádostmi o stažení obsahu a společnost jim ani jednou nevyhověla. Žádosti o poskytnutí osobních údajů nepodalo Česko žádné.

Celkem Google v posledním sledovaném období vyhověl 65 procentům soudních příkazů a 47 procentům dalších typů žádostí, nejvíce jich tradičně podaly země jako Spojené státy, Brazílie či Indie.

Hon na nelegální obsah

Zajímavou součástí dat jsou i zmíněné údaje týkající se držitelů autorských práv. Mají navíc tu výhodu, že na rozdíl od žádostí vlád jsou aktualizovány neustále, takže mají jen týdenní zpoždění. Nárůst za letošní rok je ohromný, zatímco na začátku ledna byl Google týdně žádán o stažení 240 tisíc URL z vyhledávání, nyní už je to 460 tisíc.

Mezi nejaktivnější držitele práv v tomto směru patří s velkým náskokem Microsoft, s odstupem následovaný NBC Universal a BPI.