Google spustil stránku, která poradí majitelům napadených webů

Stát se obětí hackerského útoku může dnes v podstatě kdokoliv, výjimečné navíc není ani to, že se oběť o infiltrování své stránky nemusí zdaleka hned dozvědět. Oproti tomu Google při svém indexování podezřelé prvky často zachytí a může na ně upozornit nejen uživatele, ale i majitele stránek. Jako další pomoc pak Google včera pro majitele webů spustil speciální web věnovaný prevenci a nápravě hackerských útoků.

Pokud se webová stránka stane obětí hackerského útoku, který ji pozmění, bývá motivace útočníka obvykle (i když ne úplně pokaždé) finanční. V takových případech je běžné, že hacker na web umístí buď spam, například odkazy na svůj vlastní web, které mu mají zvýšit umístění ve výsledcích vyhledávačů a důvěryhodnost, nebo může do stránky vložit malware s tím cílem, aby infikoval počítače uživatelů nebo přímo webmastera.

Řešit takové útoky může být poměrně komplexní úkol, i proto je lépe jim efektivně předcházet. S oběma variantami, ted jak útoku předejít, i jak jej řešit, když už k němu dojde, by webmasterům na té nejzákladnější úrovni měla pomoci nová stránka od Googlu Help for Hacked Sites.

Stránka obshuje přes 80 minut videa a mnoho dalších informací v textové formě, všechno za tím účelem, aby pomohla majitelům webů řešit případné útoky. Přitom platí, že mít informace o tom, jak je třeba řešit útok, ke kterému už došlo, může pomoci i s účinnou prevencí. Pokud si tedy nejste v otázkách IT bezpečnosti až tak jistí, ale přitom nějaký web provozujete, určitě nic nezkazíte tím, že potřebnou hodinu a půl do materiálů od Googlu investujete.

V blogovém příspěvku, kde Google svůj nový web představuje, společnost také radí základní preventivní postupy, jak se útokům dá předcházet, nebo alespoň významně snižovat jejich riziko. Je třeba:

  • udržovat všechen software aktuální
  • chápat, jak s bezpečností nakládají všechny addony, pluginy, aplikace a další software třetích stran, který je na webu nainstalován; bezpečnostní mezera v jednom jediném prvku může kompromitovat celou stránku
  • nepoužívaný software, nebo ten, který není nutný, pravidelně čistit
  • používat silná hesla
  • udržovat bezpečná všechna zařízení, ze kterých je web spravován
  • pravidelně web zálohovat.

Via Google

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Praha vyzkouší odpadkové koše připojené online

Někdo by ty internety nejraději zakázal, jiní by je raději viděli v odpadkovém koši. Praha nyní připravuje pilotní projekt chytrých odpadkových košů, které si samy zavolají o vyvezení, když jsou plné. Potřebnou energii si vyrábějí ze slunce a navíc umí ještě jeden zajímavý trik, díky kterému by měly zásadně klesnout náklady na svoz odpadu...
Přečtěte si více

TOP 10 reklam podle TEDu

Už potřetí v řadě vyhlásil TED společně se svými partnery tzv. Ads Worth Spreading - desítku nejzajímavějších spotů, které dokáží i v reklamním světě komunikovat sdělení stejně přesvědčivým způsobem, jakým se o to TED snaží prostřednictvím svých řečníků směrem k celosvětovému publiku.