Pokud se webová stránka stane obětí hackerského útoku, který ji pozmění, bývá motivace útočníka obvykle (i když ne úplně pokaždé) finanční. V takových případech je běžné, že hacker na web umístí buď spam, například odkazy na svůj vlastní web, které mu mají zvýšit umístění ve výsledcích vyhledávačů a důvěryhodnost, nebo může do stránky vložit malware s tím cílem, aby infikoval počítače uživatelů nebo přímo webmastera.
Řešit takové útoky může být poměrně komplexní úkol, i proto je lépe jim efektivně předcházet. S oběma variantami, ted jak útoku předejít, i jak jej řešit, když už k němu dojde, by webmasterům na té nejzákladnější úrovni měla pomoci nová stránka od Googlu Help for Hacked Sites.
Stránka obshuje přes 80 minut videa a mnoho dalších informací v textové formě, všechno za tím účelem, aby pomohla majitelům webů řešit případné útoky. Přitom platí, že mít informace o tom, jak je třeba řešit útok, ke kterému už došlo, může pomoci i s účinnou prevencí. Pokud si tedy nejste v otázkách IT bezpečnosti až tak jistí, ale přitom nějaký web provozujete, určitě nic nezkazíte tím, že potřebnou hodinu a půl do materiálů od Googlu investujete.
V blogovém příspěvku, kde Google svůj nový web představuje, společnost také radí základní preventivní postupy, jak se útokům dá předcházet, nebo alespoň významně snižovat jejich riziko. Je třeba:
- udržovat všechen software aktuální
- chápat, jak s bezpečností nakládají všechny addony, pluginy, aplikace a další software třetích stran, který je na webu nainstalován; bezpečnostní mezera v jednom jediném prvku může kompromitovat celou stránku
- nepoužívaný software, nebo ten, který není nutný, pravidelně čistit
- používat silná hesla
- udržovat bezpečná všechna zařízení, ze kterých je web spravován
- pravidelně web zálohovat.
Via Google