Google spustí obchod s e-booky

Internetový gigant Google včera na Frankfurtském knižním veletrhu oznámil, že během první poloviny příštího roku spustí novou službu s názvem Google Editions, která umožní nakupování a stahování elektronických knih s pomocí téměř všech zařízení připojených k internetu. E-booky od Googlu si tak budete moci přečíst na řadě přístrojů, od počítačů po smartphony. Majitelé iPhonu budou mít ke knihám přístup přes svůj Gmail účet.

Z počátku Google ve spolupráci s více než 30 tisíci vydavateli, se kterými má smlouvy o digitálních právech, nabídne k prodeji prostřednictvím své služby okolo půl milionu knih. Čtenáři si budou knihy ale moci zakoupit nejen přímo od Googlu, ale také zprostředkovaně přes další internetová knihkupectví.

Google má v plánu se o zisky z prodeje podělit jak s vydavateli, tak se společnostmi, které budou jeho knihy prodávat dál. Z tržeb z knih prodaných přímo přes vlastní internetové stránky si Google ponechá 37%, vydavatelům pak dá zbytek, tedy 63%. V případě zprostředkovaného prodeje přes další internetová knihkupectví vydavatel dostane 45%, příslušný obchod necelých 55% a Googlu z tržeb zůstane pouze nepatrná část.

Nechystá se další Kindle

Google se vyjádřil, že se společně se spuštěním služby nechystá na trh uvést vlastní čtečku elektronických knih, jako to udělal například Amazon. „Nepřipravujeme žádnou specializovanou čtečku elektronických knih ani jiné podobné zařízení,“ sdělil novinářům na Frankfurtském veletrhu Tom Turvey, vedoucí oddělení pro strategická partnerství. Vzhledem k tomu, že e-booky od Google budou přístupné přes internetový prohlížeč (a po prvním načtení budou přístupné i offline), nebude to pro Google představovat takřka žádnou konkurenční nevýhodu.

via CNET news