Google šokuje: tajně vyvinul auta, která se řídí sama

Google stále častěji vystrkuje růžky i mimo online vyhledávání. Většina experimentů se prozatím omezovala na oblast internetových technologií, ne tak ten poslední. Společnost včera oznámila, že už delší dobu pracuje na automobilech s automatickým řízením. K dispozici jsou plně funkční prototypy, které již najezdily přes 200 tisíc kilometrů.

Že se Google hrne do projektů i mimo online vyhledávání, na to už jsme si celkem zvykli. Zatím se tyto pokusy alespoň částečně držely tam, kde bychom je čekali – v prostředí internetu. Poslední experimenty společnosti mají úplně jinou povahu. Natolik jinou, že pokud byste zrovna byli ve správný čas na správném místě, mohli byste je na vlastní oči vidět venku v ulicích. Google totiž začal dělat do aut.

A ne jen tak ledajakých aut, jedná se o automobily, které budou schopny řídit se samy. Pamatujete si na KITTa, věrného společníka Davida Hasselhoffa ze známého seriálu z počátku osmdesátých let, na kterém vyrůstala celá jedna generace?

Google chce (podruhé) změnit svět

Eric Schimdt, výkonný šéf Googlu, se nechal slyšet, že věří v řidičské schopnosti automatických automobilů více než ve schopnosti lidské obsluhy. Od zavedení samořídících vozů si lidé z Googlu slibují snížení úmrtnosti na silnicích. Podle statistik WHO zemře v současnosti v souvislosti s automobilovou nehodou 1,2 milionu lidí ročně, toto číslo by prý bylo možné masovým využitím automatických aut srazit až na polovinu. Další výhoda by byla časová, samořídící auta by byla svým majitelům schopná ušetřit až několik hodin denně strávených řízením, čas, který by mohli využít produktivnější činností nebo odpočinkem.

Přitom nejde jenom o plácání do vody, prototypy aut, které Google vytvořil, již po veřejných dopravních spojích najezdily přes 220 tisíc kilometrů. Sedmi z nich se povedlo ujet bez jakéhokoli zásahu dvoučlenné lidské posádky 1600 kilometrů v kuse, jeden dokonce sám zvládl projet jednou z dopravně nejrušnějších částí centra San Francisca.

Auta mají k dispozici radarové senzory, kamery zabírající prostor 360 stupňů dokola, laserová zařízení pro určování vzdálenosti a především detailní mapy pečlivě připravené před každou testovací jízdou, včetně všech značek a aktuální dopravní situace.

Via VB, GB

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Google dál čistí portfolio, končí některé služby a jiné se mění

Konsolidace služeb, kterou Google započal po nástupu Larryho Page do vedení společnosti, pokračuje. S koncem AdSense for Feeds, Spreadsheets Gadgets a dalších se počet obětí vyšplhal už na skoro 60. Není ale vše jen negativní. Do nové podoby se mění Google Trends a jako malé bolestné získali novou šikovnou funkci uživatelé Gmailu - vyhledávání v přílohách.
Přečtěte si více

Google Art Project obsahuje 2000 nových děl, celkem už přes 40 tisíc

Projekt Google Art započal v roce 2011 jako aktivita několika zaměstnanců Googlu, s jejichž pomocí se na web měla dostat zajímavá umělecká díla z celého světa. Nyní oznámil další přírůstky pocházející ze všech koutů světa a časových období, od paleolitického Španělska a starověké Číny až po současné brazilské pouliční umění.