Google se stane „nexus“ operátorem. Chce ukázat budoucnost telekomunikací

Internetový gigant Google se pouští do dalšího odvětví. Firma prostřednictvím svého viceprezidenta Sundara Pichaie v rámci veletrhu oznámila své plány stát se mobilním operátorem. Google chce podobně jako se svými smartphony Nexus ostatním operátorům ukázat, jak má podle něj tento byznys vypadat.

Internetový gigant Google se pouští do dalšího odvětví. Firma prostřednictvím svého viceprezidenta Sundara Pichaie v rámci mobilního veletrhu v Barceloně oznámila své plány stát se mobilním operátorem. Google chce podobně jako se svými smartphony Nexus ostatním operátorům ukázat, jak má podle něj tento byznys vypadat.

Sundar Pichai oznámil, že Google začne experimentovat s nabídkou bezdrátových mobilních služeb. Jako experiment přitom začínala většina současných služeb Googlu. Na druhou stranu řada experimentů firmy se nikdy ve větším měřítku nerozšířila.

Operátorský byznys Googlu by mohl být obdobou hardwarového referenčního programu Nexus – Google v jeho rámci každý rok s vybraným výrobcem připraví nový smartphone, který je jakousi ukázkou toho, co vše umí operační systém Android. Smartphony Nexus jsou populární především u fanoušků platformy a u vývojářů, vyloženě masové popularitě se však netěší. I mobilní služby od Googlu by nejspíš měly být určeny pro užší okruh uživatelů.

Tak trochu jiné služby

Mobilní služby začne Google nabízet v nadcházejících měsících. Svou novou službou ovšem nechce nijak rozhněvat tradiční mobilní operátory. Ostatně, ti prodávají valnou část smartphonů s operačním systémem Android a Google na tom nechce nic měnit. Google však chce v rámci svých experimentů vyzkoušet trochu jiné fungování mobilních služeb. Hovoří se například o tom, že by firma mohla nabídnout třeba automatické přepínání hovorů mezi mobilními a wi-fi sítěmi. Google to považuje za jednu z cest, jak celkově zvýšit kapacitu sítí.

Propojení sítí by mohlo umožnit i větší rozšíření služby Google Fiber, v jejímž rámci nabízí firma rychlé připojení k internetu skrze optická vlákna. Wi-fi sítě vytvořené routery uživatelů by mohly sloužit jako doplněk k pokrytí sítěmi mobilními.

import-google-ma-zitra-predstavit-sve-nove-mobilni-platby.jpg

Mobilní sítě přitom Google stavět nebude, o tom se rozhodlo vlastně již v roce 2008 při aukci nových frekvenčních spekter v USA. Google tehdy v aukci neuspěl a frekvence nekoupil, nicméně účast společnosti v aukci vyhnala cenu tak vysoko, že byla pro vítěze aukce (operátor Verizon) aktivována podmínka zřízení volného přístupu zařízení k jejich sítím. Právě na tomto základu teď bude chtít Google stavět – od amerických operátorů si pronajme kapacitu jejich sítí.

 

Blíží se nový přístup k mobilním sítím?

Internetový gigant se tak vlastně stane virtuálním operátorem, i když to samo není úplně přesný popis. Nejvýstižnější je spíš konstatování, že se Google stane jakýmsi hybridním operátorem – služby bude nabízet jak v rámci bezdrátových sítí velkých operátorů, tak ve wi-fi sítích a to jak vlastních, tak nejspíš i sítích dalších stran. Google by také mohl využít svých dalších experimentů pro šíření signálu – dronů nebo balonů.

Spojit by se mohl také se společností pCell, která slibuje mnohem rychlejší mobilní sítě díky zcela nové technologii antén. Ty by měly vytvářet malé soukromé buňky pro každého uživatele namísto toho, aby se množství uživatelů dělilo o jednu buňku, jak to funguje dnes.

Společnost pCell navíc slibuje, že její technologie bude fungovat se stávajícími telefony, jednoduše proto, že budou přijímat stejný signál, jako doposud. Tato novinka by měla znamenat maximální kapacitu sítě dostupnou pro každého uživatele. Zkušební veřejná síť by měla vzniknout v San Francisku a následně i v Kansas City. Tady by jako páteřní síť technické novinky měla posloužit právě struktura Google Fiber.

Cest pro exeperimenty Googlu je tedy celá řada. Zatím se budou odehrávat výhradně v USA a společnost se bude jednoduše snažit ukázat, co vše je v mobilních sítích možné. Klasičtí mobilní operátoři budou jistě kroky firmy pečlivě sledovat a novinky, které Google přinese a ukáží se být užitečné, by se měly dříve nebo později dočkat masového rozšíření.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Elitní networkingový Prague Pub Summit už ve čtvrtek!

Setkání s osobnostmi mezinárodní technologické scény a organizátory prestižních eventů jako jsou F.ounders proběhne už 28. června od 18 hodin v Občanské plovárně. Přesné složení účastníků sice bude překvapením až do poslední chvíle, ale vypadá to, že by se mohla sletět, sjet a sejít zajímavá jména.