Google se bojí o lidi, zvyšuje platy a vymýšlí nové projekty

Časy se mění, lidé stárnou a stejně tak se vyvíjejí i společnosti. Google se za posledních 12 let stal jednou z internetových velmocí a nyní na něj začínají dopadat důsledky. Je již tak velký, byrokratický a pomalý, že mu utíkají zaměstnanci chtiví vzrušení a akce. Do startupů a k Facebooku.

O problému Googlu se zaměstnanci se v médiích mluví již delší dobu, především v souvislosti s Facebookem. Právě tam odchází nezanedbatelná část z nich. Zprávy o tom, že Google nabízí svým lidem sedmimístné bonusy v akciích výměnou za odmítání nabídek největší sociální sítě, už snad ani nikoho nepřekvapí. Celý problém je ale mnohem hlubší a souvisí s tím, že z dřívějšího startupu starupů vyrostla obrovská společnost s relativně stabilní pozicí na trhu a spoustou zaměstnanců.

Jak roste počet zaměstnanců a celá firemní struktura, veškeré pochody se zpomalují, inovace ochabuje, byrokracie roste. Také doba potřebná k realizaci nových projektů se prodlužuje a v důsledku toho je víc a víc lidí nespokojených. Ne nadarmo se říká, že mezi nejlepší zaměstnance patří ti, kteří mají nejvíce podnikatelského ducha. Jenomže takové zaměstnance je pro stále zpomalující a rostoucí Google těžké si udržet. Takoví lidé totiž chtějí být v pohybu, vidět výsledky svojí práce kolem sebe a mít vliv na celý trh.

Peníze nestačí, Google nabízí příležitosti

Vyhledávací gigant si problém uvědomuje a pokouší se jej řešit všemi možnými prostředky. Známá je samozřejmě jeho politika “80 vs. 20”, podle níž všichni zaměstnanci mají 20 procent svého pracovního času na to, aby pracovali na vlastních projektech, a ve zbytku plní zadané úkoly. Z těchto 20 procent pochází až překvapující část nejoblíbenějších produktů společnosti – za všechny jmenujme třeba Gmail.

Jenomže oněch 20 již zaměstnancům nestačí a odcházejí. Nejen lidé z nižších pozic, ale i vysocí manažeři a specialisté. Těm nejschopnějším Google začal nabízet obchod – neodcházejte a dostanete sedmimístnou sumu v akciích. Nejvyšší známá částka činila neuvěřitelných 6 milionů dolarů. Jenomže ani to nestačí. Některým lidem o peníze nejde, jiní si zase uvědomují, že budou-li na mít podíl na úspěšném startupu od samého počátku, vydělají nakonec mnohem víc.

Proto přišel Google s dalším nápadem, tentokrát na interní inkubátor nápadů. Zaměstnancům s novými projekty nabízí, aby na nich začali pracovat pod jeho křídly. Výměnou za podíl na projektu nabízí svojí technologickou a datovou infrastrukturu a investici. Přesně tímto způsobem vznikl například Google Wave. Zrovna ten ovšem nakonec skončil neslavně, když ho Google po neúspěchu zastavil a původce celého nápadu raději odešel. Kam jinam, než k Facebooku. Už začátkem listopadu také Google oznámil plošné zvýšení platů o 10 procent počínaje začátkem příštího roku.

Schmidt: Skeptici se pletou

Šéf Google Eric Schmidt přesto popírá, že má firma v oblasti zaměstnanosti závažný problém. Společnost podle něj posledních sedm let udržuje konstantní míru odchodu lidí, které by si ráda udržela. Proto tvrdí, že ti, kdo vidí celou záležitost až příliš černě, se “fundamentálně pletou”. Přesto si jedním dechem potvrzuje, že situace se pro jeho společnost komplikuje. Především výše zmíněným poklesem rychlosti, s jakou se na trh dostávají nové produkty.

“Bývaly časy, kdy tři naši pracovníci dokázali vytvořit produkt světové úrovně a dostat ho na trh, a ty jsou bohužel pryč. Je jednoznačně těžší dostat něco ven. To je v současnosti náš největší strategický problém,” říká Schmidt. Bohužel právě tento problém, jak se zdá, podporuje odchody lidí žíznivých po úspěchu. A Googlu může odliv těch nejpodnikavějších z jeho malé armády jednoznačně pouze uškodit.

Via NYT

Total
0
Shares
Další články