Google rozjel Web Store i notebookovou revoluci

Včerejší Chrome Event, jak Google přenos nazval, probíhal od 19,30 CET na YouTube kanálu věnovaném produktům Chrome. Pokud jste o něm nevěděli nebo jste zrovna nemohli, ale událost by vás zajímala, můžete se podívat na záznam. Večer to byl vskutku zajímavý a jak lze soudit z pojmenování Chrome, nejenže se týkal produktové řady s tímto názvem, ale také se všechna oznámení točila okolo webu.

Chrome má 120 milionů uživatelů, je 50x rychlejší

I přes relativně krátkou dobu, po kterou je prohlížeč Google Chrome na trhu, je třetím nejpopulárnějším produktem v této kategorii. Na světě je 120 milionů lidí, kteří jej mají nastavený jako defaultní prohlížeč, jen od ledna tohoto roku jde o nárůst o 300 procent. „V porovnání s nejrychlejším prohlížečem před dvěma roky je současný Chrome 50x rychlejší a připravujeme další zrychlení,“ řekl během přenosu obecenstvu Sundar Pichai, VP pro product management Google Chrome. O další zrychlení se má zasloužit vylepšení JavaScriptu nazvané Crankshaft.

Další novinkou v prohlížeči je zabudovaný PDF reader, který by měl výrazně zrychlit zobrazování dokumentů. Během předváděčky prohlížeč ve zlomku vteřiny načetl aktuální návrh americké reformy zdravotnictví o délce 2000 stran.

Chrome Web Store zatím v USA

Dlouho očekávanou zprávou bylo představení obchodu s aplikacemi pro prohlížeč Chrome. Ten byl včera spuštěn pro Spojené státy a prozatím obsahuje asi 500 aplikací. Stejně jako ve většině obchodů s aplikacemi, i zde budou některé aplikace zdarma a jiné placené, samozřejmě v různých cenových relacích. Velká část aplikací bude fungovat i offline ve chvílích, kdy uživatel nebude mít přístup k internetu.

A to hlavní: převratný Chrome OS

Naopak naprosto revoluční model zvolil Google pro svůj operační systém. Stejně jako prohlížeč Chrome, i operační systém je postaven kolem opensource jádra Chromium. Tím role prohlížeče ale zdaleka nekončí, v celé věci totiž hraje hlavní roli. Google šel až tak daleko, že testovací netbook s dvanáctipalcovým displejem a připojením k internetu od Verizonu zdarma, který bude vybraným uživatelům rozdávat v nadcházející fázi uzavřené bety, vůbec nemá pevný disk a místo toho všechny aplikace spouští z cloudu přes prohlížeč.

Znamená to mimo jiné i to, že kompletně všechny informace, se kterými bude uživatel pracovat, budou uloženy na centrálním serveru. Jako argument pro tento postup Google uvádí, že nejen zrychlí celkový běh počítače, ale také ušetří náklady na hardware, což se pravděpodobně bude týkat hlavně firem. Naopak to ale také znamená, že počítače s tímto operačním systémem budou muset být celou dobu svého provozu online.

Mezi spuštěním testovacího netbooku a navštívením první webové stránky uběhne prý pouze asi deset vteřin. Nový operační systém je zaměřen čistě na netbooky a notebooky, zatímco pro tablety a telefony zůstane pro Google jako hlavní tahoun Android. Vydělávat bude Google stejně, jako u zmíněného Androidu – operační systém bude zdarma a monetizace bude probíhat přes vysoce cílené reklamy přítomné v aplikacích, bez nichž se lidé neobejdou.

Spotřebitelské modely počítačů s Chrome OS přijdou na trh v první polovině příštího roku a jejich výrobci budou Samsung a Acer.

Via TNW, ST