Google představil formulář pro odstranění odkazů z vyhledávání

Našli jste o sobě v Googlu výsledek vyhledávání, který už podle vás je starý a nerelevantní? Pomocí nového formuláře můžete společnost zažádat o jeho odstranění. Google ale varuje, že žádosti bude posuzovat individuálně a nevyhoví úplně každému.

Když Soudní dvůr Evropské unie před dvěma týdny rozhodl ve věci španělského občana, kterému přisoudil právo na odstranění odkazu s jeho jménem z výsledků vyhledávání, vznikly na internetu obavy, co toto rozhodnutí přinese do budoucna. Bude moci každý požádat Google, aby odstranil ze svého vyhledávání jakoukoliv zmínku o něm? Bude Google muset vždy a za všech okolností vyhovět? Bude nucen odstranit i odkaz o pedofilovi znežívajícím děti, bankéři podvádějícím své klienty či zkorumpovaném politikovi?

Rozhodnutí Soudního dvora přitom jasně stanoví, že právo na automatické odstranění odkazu bez dalšího neexistuje. Nejprve je třeba případ posoudit podle dvou testů, kterými musí žádost úspěšně projít, aby mohl být odkaz odstraněn. Předně, odkaz musí být starý, neaktuální a neadekvátně zasahovat do života jednotlivce. Za druhé pak nesmí být dán veřejný zájem na tom, aby daná informace byla dostupná i nadále. Je zřejmé, že ve výše zmíněných případech sice může do jisté míry být naplněno první pravidlo, až na velmi výjimečné případy ale nebude odkaz moci být odstraněn kvůli druhému testu. Výjimkou, kdy by byl naplněn první i druhý test, pak může být třeba situace, kdy si zkorumpovaný politik odpykal svůj zákonem stanovený trest, a již uběhla doba nutná pro zahlazení trestu dle trestního práva, takže se na něj dle zákona pohlíží, jako by nebyl odsouzen.

I přesto, že evropský soud bez dalšího právo na odstranění odkazů nedával, objevily se obavy, že Google tak v praxi bude postupovat. Proč? Protože pro společnost by bylo mnohem jednodušší každou žádost o odstranění odkazu z výsledků vyhledávání bez okolků schválit, než se snažit je jednotlivě hodnotit podle výše zmíněných kritérií. Jednotlivé hodnocení je náročné, zdlouhavé a vyvolává náklady navíc. Existovala obava, že se Google, aby ušetřil a celý proces si zjednodušil, vyhodnocování žádostí případ od případu nebude příliš věnovat.

Nový formulář slibuje individuální přístup k žádostem

Tato obava se ale podle všeho nenaplnila. Společnost již zveřejnila prvotní podobu formuláře, kde mohou občané EU žádat o stažení odkazů o své osobě. Z doprovodného textu se zdá, že Google zvolil sice náročnější, ale také rozumnější přístup k odstraňování odkazů:

“V rámci implementace tohoto rozhodnutí vyhodnotíme každou jednotlivou žádost a pokusíme se vyvážit právo jednotlivce na ochranu osobních údajů s veřejným právem na získávání a šíření informací. Při vyhodnocování žádosti budeme přihlížet k tomu, zda o vás výsledky vyhledávání obsahují informace, které již nejsou aktuální. Ověříme také, zda je dostupnost těchto informací ve veřejném zájmu – například pokud souvisejí s finančními podvody, pracovním pochybením, odsouzením za trestný čin nebo veřejným působením v roli státního úředníka.”

Google ke každé žádosti vyžaduje přiložení kopie identifikačního průkazu, například řidičského nebo občanského průkazu. Jedině tak může společnost ověřit, že ji o odstranění odkazu skutečně žádá opravněná osoba, a že tato osoba je občanem Evropské unie.

Za účelem vyhodnocování žádostí Google vytvořil speciální komisi, hodlá také spolupracovat s evropskými úřady pro ochranu osobních údajů. Současná podoba formuláře pak je prý jen “prvotní snahou o vyhovění soudnímu rozhodnutí”. Google slibuje, že nástroj pro odstranění odkazů v budoucnu dále zdokonalí.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Top virály týdne: Kobe, Messi a Obama táhnou

Před Vánocemi značky výdaji na celebrity nešetřily - najdete tu Justina Biebera, Lionela Messiho nebo třeba nejmocnějšího pejska planety na roztomilé procházce. Opět se objevuje také koncept přiznaného pokusu o virál a na závěr tu máme něco, co nám hlava nebere.