Google pohrozil, že přestane indexovat francouzská média

Pokud Francie přijme zákon, který by vyhledávače nutil platit za odkazovaný obsah, přestal by Google indexovat francouzská média. Společnost to napsala v dopise několika francouzským ministerstvům.

Předmětný návrh pochází z dílny vlivných francouzských médií a počítá s tím, že by vyhledávače měly vydavatelům platit podíl ze zisku z reklamy, která se váže k vyhledávání mediálního obsahu. Opatření podporuje francouzská ministryně kultury Aurelie Filipetti s tím, že “je to nástroj, který je podle mě důležité vyvinout”.

Google se ale brání. Zákon by podle něj byl pro jeho působení ve Francii likvidační a podle dopisu, který zaslal zapojeným ministerstvům a jehož kopii získala agentura AFP, by byl v případě přijetí zákona nucen přestat francouzská média indexovat. Nebylo by to přitom poprvé, kdy by Google mediální stránky v Evropě odříznul – minulý rok odstranil při podobném konfliktu na tři dny z indexu weby několika velkých belgických médií.

Google na svou obhajobu navíc připomíná, že měsíčně z jeho vyhledávání přijde na francouzská médi na 4 miliardy prokliků. To rozhodně není málo a mediím to umožňuje získávat o to větší příjmy z vlastní reklamy. Zda návrh bude skutečně přijat a stane se zákonem, to se uvidí časem. Bylo by ale rozhodně zajímavé to sledovat jako malý sociální experiment, který by v praxi ukázal, jak se online mediální krajina změní, pokud ji nebudou ovlivňovat vyhledávače.

Google se během dneška má sejít se zástupci ministerstev, aby jednali nejen o tomto návrhu, ale také o zprávě úřadu CNIL vydané v úterý a požadovaných změnách v podmínkách soukromí.

Via AFP, TNW

 

Total
0
Shares
Další články