Google optimalizuje svá datová centra pomocí umělé inteligence

Jim Gao, zaměstnanec jednoho z datových center Googlu, přišel s originálním způsobem, jak optimalizovat datová centra pomocí systému automatického počítačového učení. Jeho algoritmus dokáže předpovědět spotřebu energie datových center s nebývalou přesností, což umožňuje významně zlepšit jejich efektivitu.

Datová centra Googlu, stejně jako i jiných společností, měří jako jeden z nejdůležitějších ukazatelů své výkonnosti tzv. PUE, neboli Power Usage Effectiveness. Tato hodnota uvádí, kolik energie z celkové spotřeby datového centra bylo využito přímo k provozu počítačového vybavení, a kolik se naopak (z nejrůznějších důvodů) ztratilo cestou. Čím blíž je výsledná hodnota číslu 1, tím lépe.

V praxi je ovšem málo těch, kdo umí efektivitu dlouhodobě stlačit pod 1.1 PUE. Jednou z výjimek je Facebook, který u svého datového centra ve Švédsku uvádí průměrnou efektivitu 1.07 PUE.

Zaměstnanec jednoho z datových center Googlu Jim Gao přišel s originálním způsobem, jak provoz center dále zefektivnit. Využil k tomu metodu automatického učení, kdy počítače pomocí analýzy velkých vzorků dat dokáží najít souvislosti a zákonitosti, které by i ten sebenadanější matematik velmi pravděpodobně přehlédl. Algoritmus, který Gao vytvořil, umí z hodnot, které Google ve svém datovém centru průběžně měří (zhruba každých 30 vteřin), předpovědět spotřebu energie s přesností na 99.6 procenta.

accuracy

Takto přesná předpověď se hodí zejména v situaci, kdy se v provozu datového centra objeví nějaká neočekávaná změna, například je nutné vypnout část počítačového vybavení. V takové chvíli by se bez podobného algoritmu energetická efektivita zpravidla snížila, protože mimo běžný rovnovážný stav není lidský personál schopen dostatečně rychle všechny proměnné (výpočetní výkon, chlazení, teplota vzduchu a další) navzájem optimalizovat. Díky chytrému algoritmu je ale možné během chvíle zjistit, jak se situaci nejlépe přizpůsobit, a zbytečné ztráty energie tak snížit či jim zcela předejít.

Google ke svým poznatkům vydal studii, jejímž cílem je zpřístupnit chytrý algoritmus i ostatním. Algoritmus totiž úsporami energie nejenom šetří firmám peníze. Co především, vyšší efektivitou spotřeby také pomáhá chránit životní prostředí.

Total
10
Shares
Další články
Přečtěte si více

Inspirace: Internet věcí a Budweiser Red Light

Internet věcí je next big thing. Za téma si internet věcí zvolil poslední pařížský Le Web a uslyšíme o něm stále častěji. I v marketingu. Nejnověji s Budweiserem, od kterého si v Kanadě můžete domů objednat světelnou a zvukovou signalizaci, která se aktivuje kdykoliv váš oblíbený hokejový tým zrovna dá gól. Pecka!