Google odhalil úžasné fotky svých datových center

Viděli jste někdy zblízka velké datové centrum? A co rovnou datové centrum Googlu, jedno z technologicky nejvyspělejších a zjevně i nejhravějších na světě? Díky unikátním fotografiím, kterými společnost zpřístupnila svou infrastrukturu světu, můžete nyní nahlédnout do zákulisí služeb Googlu i vy.

Po dlouhá léta Google svá datová centra chránil, protože mu jejich vyspělost dávala jasný náskok proti konkurenci a velkou výhodu na trhu. Až v roce 2009, po více než dekádě existence, společnost zveřejnila efektivitu svých datových center a některé technologie, které sama vyvinula za účelem jejich vyšší rychlosti, úspornosti a spolehlivosti. Důvodem byla snaha o ovlivnění celého ekosystému datových center, na němž internet stojí, směrem k ekologičtějšímu nakládání s elektrickou energií.

Samotná datová centra si ale Google chránil nadále a osob, které se přímo do nich dostaly, bylo minimum. Není divu – většinu technologií i hardwaru, které se v centrech používají, Google za účelem nižších nákladů vymýšlí i vyrábí sám s jedinou zásadnější výjimkou, kterou jsou elektronické čipy. Až nyní se do datového centra dostal reportér Wired Steven Levy. Pokud vás zajímá příběh datových center a různé zajímavosti okolo nich, určitě byste neměli minout jeho včerejší článek, který jim věnuje. Nenechte se odradit délkou, článek za to rozhodně stojí.

Fotografie z datových center na speciální stránce publikoval i přímo Google. Přikládáme několik těch, které se nám nejvíc zalíbily, snad možná díky tomu, že jsou mnohem barevnější, než bychom od datového úložiště čekali. A jak je vidět na videu přiloženém výše, na datová centra se lze podívat také pomocí Google Street View, kde lze odhalit i nějaký ten vtípek (viz obrázek níže). Fotek přikládáme jenom pár, neboť považujeme za nezbytné, abyste se na ně podívali sami a ve vysokém rozlišení.

Datové centrum Googlu

Datové centrum Googlu

Datové centrum Googlu

 

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

TED: Jak fungují sociální sítě a cenzura v Číně

Na jednu stranu v Číně nenajdete Facebook, Twitter ani YouTube, zároveň ale existuje místní obdoba každé z těchto služeb a čínské internetové firmy fungují na světových burzách. Jak vypadá každodenní život stamilionů uživatelů sociálních sítí pod dohledem stále velmi přísné a nepřetržité státní cenzury?