Google obohatil svůj Transparency Report o data o malwaru na internetu

Společnost Google již několik let zveřejňuje tzv. Transparency Report, zprávu o tom, kolik žádostí o spolupráci (především poskytnutí dat o uživatelích) a jakého typu dostává od orgánů jednotlivých zemí světa. Do zprávy nyní přibyla úplně nová sekce, týká se ale trochu jiné oblasti – bezpečnosti na internetu.

O Transparency Reportu od Googlu se v poslední době mluvilo hlavně v souvislosti se systémem pro sběr dat americké NSA, pojmenovaném PRISM. Google se totiž ohrazoval, že žádosti související s PRISMem nemůže do zprávy zařadit, protože mu to neumožňují zákony, respektive to málo, co mu umožňují, by bylo pro uživatele spíš zavádějící. Google oficiální místa požádal, aby mohl zahrnout i žádosti spadající pod režim FISA (Foreign Intelligence Surveillance Act), které se týkají informací o zahraničních subjektech.

Ještě dříve, než budou zahrnuty tyto žádosti (pokud vůbec budou, americké státní orgány totiž zatím povolily jen velmi přibližné informování o žádostech souvisejících s PRISMem), ale Google do Transparency Reportu zahrnul jiná data. Nejde ale o ochranu soukromí, týkají se bezpečnosti při procházení internetem.

Kolik nebezpečí číhá na internetu?

Nová sekce nazvaná Safe Browsing, v české verzi Bezpečné prohlížení, má za cíl veřejnosti přiblížit, jak se to na internetu má s malwarem a phishingem. Malware je škodlivý kód, který na určitých typech stránek může být více či méně automaticky nainstalován do uživatelova počítače. Jako phishingové jsou pak označovány takové weby, jejichž cílem je získat od uživatele citlivé informace, například číslo kreditní karty nebo přihlašovací údaje ke službě typu e-mail či sociální síť. Všeobecně tedy takové informace, které lze dále zneužít.

Google zde vychází z dat, která má k dispozici díky svému nástroji stejného jména. Ten označuje podezřelé stránky a upozorňuje na ně uživatele největšího vyhledávače, stejně jako uživatele Firefoxu, Chromu a Safari.

Safe Browsing využívá kolem miliardy lidí, Google funkcí každý den označuje až 10 tisíc závadných stránek. Nejde přitom vždy o stránky, jejichž hlavním účelem je útok na uživatele. Mnohem častější je model, kdy stránky samy dříve padly za oběť hackerskému útoku, jsou kompromitované a mohou nákazu přenést i na uživatele.

Klidné Česko a nebezpečné Slovensko

Nová sekce zobrazuje statistická data o nebezpečných stránkách také podle jednotlivých zemí světa. Je přitom třeba si říct, že Česká republika si vede poměrně dobře. Závadných stránek je tu evidováno kolem 5 procent, zatímco všechny okolní země se pohybují mezi 7 a 12 procenty. Na Slovensku například nástroj mezi zkontrolovanými stránkami objevil právě 12 procent závadných. USA mají pouhá 2 procenta závadných stránek, vzhledem k počtu kontrolovaných webů, mnohonásobně převyšujícímu všechny ostatní země, ale na jejich prostý počet stále výrazně vedou.

Poslední možností, i když v tomto případě již spíše pro lidi zběhlejší v síťařině, je zobrazit statistiky podle tzv. autonomních systémů, a to i v rámci jednotlivých zemí a jen za určité období. Autonomní systém v podstatě není nic jiného, než souhrn routerů a dalšího síťového vybavení pod společnou správou, například poskytovatele internetových služeb, ale i jiných subjektů. Zjistit tak můžete třeba to, kolik závadných stránek bylo nalezeno v autonomním systému českého Seznamu. Ten si totiž vede poměrně dobře, z kontrolovaných stránek bylo nebezpečných jen asi půl procenta.

V souvislosti s novou sekcí Transparency Reportu stojí za připomenutí také nedávno spuštěný projekt od Googlu. Ten je zaměřen na pomoc majitelům webů, které padly za oběť hackerským útokům.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Kdy nejčastěji nakupuje zákazník českého slevového serveru?

Stále častěji se i české firmy piplají s infografikami a teď tu máme další takový případ. U příležitosti zveřejnění svých výsledků se jeden z největších českých slevových serverů pepa.cz podělil také o obecnější data o chování zákazníků. Nejvytíženějším dnem je s přehledem úterý a nákupům zjevně přejí spíše večerní a dopolední hodiny než ty brzké ranní.