Google má nová samořídící auta, už bez volantu a pedálů

Google má nový prototyp samořídících aut, se kterým zašel mnohem dál než kdy dřív. Nová auta již nepočítají s lidským řidičem, nemají ani volant, ani pedály, a veškeré řízení bude obstarávat robot.

Doposud fungovala samořídící auto od Googlu podobně, jako autopilot v letadlech – technologie sice byly schopné automobil samostatně navádět a řídit, v kabině ale přesto byl přítomen člověk, který mohl v případě potřeby převzít manuální řízení.

Nové prototypy, které včera představil Google X, inovativní odnož společnosti, od manuálního řízení zcela ustupují. Automobily nemají volant, pedály ani jiné klasické řídící prvky a veškeré navádění v provozu je ponecháno automatickým senzorům. Jedinou zásadní součástí manuálního ovládání je záchranné tlačítko pro krizové situace “Stop”.

Google nicméně počítá s tím, že až nové prototypy začne v létě testovat ve skutečném provozu, manuální řízení kvůli zachování bezpečnosti zahrnuto bude. Bez něj by se měla auta v ulicích objevit nejdříve během dvou let, tedy až budou naváděcí technologie dostatečně vypilovány.

Google nový vůz vyvinul sám a úplně od nuly. Hlavním úmyslem vývoje prototypu bylo zamyšlení nad tím, co by u samořídícího automobilu mohlo být zcela jinak, než u klasických automobilů s manuálním ovládáním. Díky odstranění manuálního řízení se do malého roztomilého dvousedadlového prototypu vejde podstatně víc senzorů a jiných automatických prvků než do vozů, které společnost testovala doposud.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

TOP virály týdne: Debilní kecy, Mila Kunis a hlavně poníci!

Zapomeňte na osvaleného hezouna Old Spice Guye - nový internetový hrdina ze stejné dílny na virální zázraky neměří ani metr padesát, má krátké nohy, velký nos a chlupy po celém těle. A ono to vážně má něco do sebe. Kromě něj se dnes můžete těšit také na hororové lekačky, trochu aristokratické zábavy, jedno famózní interview a zase nechybí ani nějaké ty debilní kecy.