Google má nová samořídící auta, už bez volantu a pedálů

Google má nový prototyp samořídících aut, se kterým zašel mnohem dál než kdy dřív. Nová auta již nepočítají s lidským řidičem, nemají ani volant, ani pedály, a veškeré řízení bude obstarávat robot.

Doposud fungovala samořídící auto od Googlu podobně, jako autopilot v letadlech – technologie sice byly schopné automobil samostatně navádět a řídit, v kabině ale přesto byl přítomen člověk, který mohl v případě potřeby převzít manuální řízení.

Nové prototypy, které včera představil Google X, inovativní odnož společnosti, od manuálního řízení zcela ustupují. Automobily nemají volant, pedály ani jiné klasické řídící prvky a veškeré navádění v provozu je ponecháno automatickým senzorům. Jedinou zásadní součástí manuálního ovládání je záchranné tlačítko pro krizové situace “Stop”.

Google nicméně počítá s tím, že až nové prototypy začne v létě testovat ve skutečném provozu, manuální řízení kvůli zachování bezpečnosti zahrnuto bude. Bez něj by se měla auta v ulicích objevit nejdříve během dvou let, tedy až budou naváděcí technologie dostatečně vypilovány.

Google nový vůz vyvinul sám a úplně od nuly. Hlavním úmyslem vývoje prototypu bylo zamyšlení nad tím, co by u samořídícího automobilu mohlo být zcela jinak, než u klasických automobilů s manuálním ovládáním. Díky odstranění manuálního řízení se do malého roztomilého dvousedadlového prototypu vejde podstatně víc senzorů a jiných automatických prvků než do vozů, které společnost testovala doposud.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Internetový uživatel dokáže poskytnout řádnou zpětnou vazbu. Dokázalo to hledání na webu z minulého týdne

Tak je to zase tady, televize začala po prázdninách pořádně fungovat, a tak se můžou internetoví uživatelé hrdě soustředit na hledání životních příběhů, které jim naservíruje. Ale nejen to. Na pomyslném vrcholu zájmu průměrného hledače, který se dá zjednodušit na trio reality show - slavné osobnosti - sport, si po čase našla místo iniciativa na zesměšnění už tak směšného projektu. To Češi prostě umí. Máme tu nových pět hesel, která lidé ťukalu do vyhledávače Seznamu.