Google: podle českých studentů nejatraktivnější zaměstnavatel

Čeští studenti nechtějí nikam jinam než do Googlu. Nezáleží přitom až tolik na oboru jejich studia. Internetový gigant je mezi nimi podle aktuálně zveřejněného výsledku průzkumu Czech Republic’s Most Attractive Employers 2015 tím nejžádanějším zaměstnavatelem. Firma zvítězila u studentů IT oborů i ekonomických škol, u dalších dvou kategorií si Google připsal čtvrté místo.

Čeští studenti nechtějí nikam jinam než do Googlu. Nezáleží přitom až tolik na oboru jejich studia. Internetový gigant je mezi nimi podle aktuálně zveřejněného výsledku průzkumu Czech Republic’s Most Attractive Employers 2015 tím nejžádanějším zaměstnavatelem. Firma zvítězila u studentů IT oborů i ekonomických škol, u dalších dvou kategorií si Google připsal čtvrté místo.

Žádná jiná společnost v průzkumu společnosti Universum, kterou v Česku zastupuje vydavatelství studenstkých periodik Studenta Media, nevykázala tak vyrovnané výsledky napříč obory zájmu studentů. Výsledky průzkumu si můžete prohlédnout na stránkách Universum Czech. Žebříček je rozdělen do pěti oborů – Business (ekonomické obory), Engineering (studenti technických oborů), IT, Natural Sciences (humanitní obory) a Law (právnické obory). V prvních čtyřech kategoriích obsahuje žebříček 100 firem, právní oblast obsahuje 50 firem. Řazení dle atraktivity vzniká dle subjektivních názorů studentů daných oborů.

Google, Microsoft, IBM… české firmy někde vzadu

Google se stal nejatraktivnějším zaměstnavatelem pro studenty IT a ekonomických oborů, u techniků a přírodovědců skončil na čtvrtém místě.

Nás také zajímalo, jak si vedly další velké internetové firmy. Ty malé pochopitelně do žebříčku dovedou pronikat jen sporadicky, mezi masou studentů jsou totiž většinou méně známé a málokdo z nich zvažuje v takové konkrétní firmě pracovat. Mimochodem, letos bylo v průzkumu sesbíráno 13 399 hlasů.

Největší tuzemský internetový hráč, Seznam.cz, si vede velice dobře u studentů IT oborů, kde obsadil čtvrté místo. V IT jsou logicky samozřejmě vysoko i další IT firmy, většinou však jde o globální hráče. Za Googlem se jako druhý umístil Microsoft, třetí byla IBM. Jde o stejné pořadí jako vloni, i tehdy se na čtvrtém místě za těmito mezinárodními giganty umístil Seznam.

Zřejmě největší český internetový obchod Alza.cz skončil mezi studenty IT oborů na 12. místě, v ostatních kategoriích ale jen paběrkuje. Relativně vysoko jsou u „ajťáků“ hodnoceny i firmy ESET software (10. místo), Avast Software (15. místo) nebo AVG Technologies CZ (17. místo).

Kdo přichází o mladé příležitosti

Zatímco pro tyto firmy může být dané umístění úspěchem, nad svou pozicí by se nejspíš měli zamyslet tuzemští mobilní operátoři. V IT oborech (sem patří třeba i telekomunikace) nejlépe dopadl T-Mobile na 23. místě, Vodafone byl 26. a O2 až 28. Firmy tím očividně přichází o mladé talenty z oboru.

Žebříček dle studentů nejatraktivnějších zaměstnavatelů samozřejmě neznamená, že absolventi nakonec do těchto firem skutečně odcházejí pracovat. To by byl Google asi největším zaměstnavatelem v republice. Ale jasně vyjadřuje, kde touží mladí pracovat, ať už jsou důvody jakékoli. Konkurenci tak ukazuje, kam jí potenciální zaměstnanci utíkají a kde může lovit. Český internetový svět má v tomto ohledu co dohánět, i relativně velké společnosti v žebříčku chybí nebo si nevedou příliš dobře.

10 nejatraktivnějších zaměstnavatelů dle studentů českých IT oborů:

  • 1. Google
  • 2. Microsoft
  • 3. IBM
  • 4. Seznam.cz
  • 5. Oracle
  • 6. Red Hat
  • 7. Samsung
  • 8. Dell
  • 9. Cisco Systems
  • 10 ESET Software

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Pohled do budoucnosti srovnávačů cen

Pro fungování e-shopů tak, aby vydělávaly, jsou velmi důležité srovnávače cen. Důvod? Přinášejí velký počet nakupujících a jsou významným zdrojem tvorby obratu. Jak to s nimi dopadne a jak zbožové srovnávače vlastními silami deformují trh? Odpovědi přinášíme v příspěvku Davida Bauckmanna, technického ředitele Effectix.com.
Přečtěte si více

Ochrana soukromí v mobilních aplikacích podle EU dá firmám pořádně zabrat

Na konci února vydala evropská Pracovní skupina pro ochranu údajů podle článku 29 jedno ze svých pravidelných stanovisek. Stanovisko 2/2013 je ovšem zajímavé tím, že je prvním, které se komplexně zabývá ekosystémem mobilních aplikací. Co z něj vyplývá? Že všem, kdo v tomto ekosystému profesionálně působí, bude pokud jde o soukromí uživatelů v budoucnu pořádně horko.