Google I/O: Android pro auta, hodinky i televize

Google včera odstartoval svou developerskou konferenci I/O a ani trochu nelenil. Během dvě a půl hodiny dlouhého zahájení představil celou řadu svých technologických novinek, které budou udávat trendy během následujícího roku.

Rok se s rokem sešel a Google I/O je opět na scéně. Google svou konferenci zahájil včera a během poněkud dlouhých 2,5 hodiny seznámil přítomné se vším podstatným, co se následně řešilo a ještě dnes bude řešit v sériích specializovaných přednášek.

Návštěvníky své konference přitom rozhodně nešetřil, a proto nemůžeme šetřit ani my vás. Představené novinky se ale i přesto pokusíme uvést v co nejstručnější formě.

Android One

Android One je nová mobilní platforma Googlu, která má umožnit tvorbu nejlevnější kategorie telefonů pro trhy jako Indie, kde si spotřebitelé nemohou dovolit platit za telefon 400 až 600 dolarů a víc. Nejlevnější telefony z této kategorie by měly stát i pod 100 dolarů.

Představení Androidu L pro vývojáře

Připravovaný Android L zatím nemá ani zveřejněné jméno (spekuluje se o Lollipop), Google ale už včera ukázal jeho základní funkce. Developerům by nový Android L měl umožnit širší přizpůsobení jejich aplikací. Obsahuje také nový design, nazvaný Material Design, a kompletní jazyk pro jeho tvorbu. Material Design se přibližuje moderní podobě iOS a Windows.

Android Wear

Nový Android Wear je určen pro chytré hodinky a jde o operační systém, který se kompletně synchronizuje s Androidem a aplikacemi v telefonu. První chytré hodinky s novým operačním systémem, LG G-Watch, jsou již od včerejška v prodeji.

Android Auto

Užší integrace s chytrým telefonem platí i pro Android Auto, systém Googlu pro automobily. Android Auto bude ovládán čistě hlasem, aby uživatel měl volné ruce na řízení, a s mírným zjednodušením lze říci, že bude představovat ovládání chytrého telefonu prostřednictvím obrazovky a počítače auta.

Android TV

Nejnovější řešení propojení televize s Androidem se jmenuje Android TV. Nejde o zcela novou platformu, ale o užší propojení konzumace obsahu všeho druhu s přenosnými zařízeními. Přes Android TV bude dostupné televizní vysílání, vyhledávání, streaming hudby a videa, a dokonce i hry z Google Play. Jako ovladač bude možné použít například i chytré hodinky.

Chromecast

Novinky se naučil i Chromecast, přes který nyní bude možné veškeré obrázky a videa z telefonu jedním klepnutím přenést do televize. K přenášení obsahu přes Chromecast již také nebude nutné mít obě zařízení přihlášená ve stejné wi-fi síti.

Google Fit

Nová platforma Googlu bude zaměřená na to, aby vytvářela fitness profil uživatele, který budou moci využívat různé jeho aplikace. Mezi aplikacemi se tak budou informace z Google Fit přenášet, což umožní propracovanější funkce. Plán na takové sdílení zdravotních informací ovšem jistě velmi brzy vyvolá odezvu ochránců soukromí.

Chromebook

Chromebooky budou úžeji propojeny s chytrými telefony, Google je například naučil zobrazovat notifikace z uživatelova telefonu. Aby to nebylo málo, také pro ně zpřístupnil řadu populárních aplikací pro Android.

Google Cloud

V Googlím cloudu se chystají některé zajímavé změny. Přes Google Docs bude možné editovat soubory Microsoft Office, aniž by byl změněn jejich formát, Google Drive bude k dispozici za 10 dolarů měsíčně s neomezeně velkým úložištěm.

Developeři, kteří cloud Googlu využívají pro své aplikace, budou mít k dispozici nové praktické  funkce: Cloud Save, Cloud Monitoring, Cloud Trace a Cloud Debugger.

Google Play Games

Herní mobilní platforma Googlu přilákala za poslední půlrok 100 milionů nových uživatelů a hodlá na své atraktivitě pracovat i nadále. K tomu účelu představuje také některé nové funkce, například funkci Quests.

Google představil ještě některé další dílčí či méně mainstreamové novinky. Náš seznam berte jako výčet toho nejdůležitějšího, co Google I/O letos přinese.

Total
0
Shares
Další články