Google dostal loni 57 milionů žádostí o odstranění odkazů porušujících autorská práva

Google je často kritizován, že nedělá dost proti porušování autorských práv na internetu. I proto vydal vyhledávač rozsáhlou zprávu “How Google Fights Piracy”, ve které popisuje, co proti rušitelům autorských práv dělá a jaká řešení nabízí jejich majitelům.

Google je jeden z globálně nejpoužívanějších vyhledávačů, v Evropě a USA ten vůbec nejpoužívanější. S tím také přichází velká zodpovědnost, protože pro miliony lidí je hlavní produkt společnosti bránou do světa internetu a filtrem k tomu, k jakému obsahu se dostanou.

Jako takový je často kritizován, že nedělá dost pro boj s online pirátstvím, tedy porušováním autorských práv. Společnost se samozřejmě hájí, a stejně jako strana držitelů práv, která ji obviňuje, má poměrně dobré argumenty, jak a proč se chová.

Určit, na čí straně je pravda, a zda Google pro ochranu práv dělá dost nebo nikoliv, je poměrně komplexní, citlivý a hlavně nelehký úkol. Ať už je ale pravda kdekoliv, Google nově do diskuze přispěl zprávou, která by mu mohla pomoci, aby se nálepky nedostatečné aktivity v oblasti ochrany autorských práv zbavil.

Zpráva se jmenuje How Google Fights Piracy a je pro přihlášené uživatele k dispozici v Google Docs. Za pozornost z ní stojí dva číselné údaje:

  • Google radí proti projektům porušujícím autorská práva bojovat tak, že se jim odstřihnou finanční příjmy. Sám stránkám, které porušovaly jeho pravidla pro autorská práva, zrušil v roce 2012 možnost zobrazovat reklamu z jeho reklamních sítí v 46 tisících případech.
  • Od konce roku 2011 do konce roku 2012 Google obdržel 57 milionů žádostí, kterým šlo o odstranění odkazů porušujících autorská práva z vyhledávače. Vyhověl v 97.5 procentech případů a reakce mu v průměru trvala necelých 6 hodin.

Přesto, že se podle svých slov společnost snaží bojovat proti porušování autorských práv na různých frontách, její recept na řešení je jinde. Je jím širší zpřístupnění obsahu online uživatelům legálními způsoby. Tak, aby si hudbu, filmy a další zábavu mohli lidé na internetu pořídit co nejpohodlněji a za dostupnou cenu i bez porušování autorských práv.

Total
0
Shares
Další články