Google dál čistí portfolio, končí některé služby a jiné se mění

Konsolidace služeb, kterou Google započal po nástupu Larryho Page do vedení společnosti, pokračuje. S koncem AdSense for Feeds, Spreadsheets Gadgets a dalších se počet obětí vyšplhal už na skoro 60. Není ale vše jen negativní. Do nové podoby se mění Google Trends a jako malé bolestné získali novou šikovnou funkci uživatelé Gmailu – vyhledávání v přílohách.

Jaké služby Google ukončí během příštích měsíců? Jak už jsme poslední rok zvyklí v pravidelných čtvrtletních intervalech, Google opět informuje o tom, které služby do konce roku přestane podporovat. Tentokrát je obětí osm, stejně jako dříve jde převážně o funkce a služby, které nikdy mezi uživateli nezískaly masovou popularitu:

  • AdSense for Feeds – Služba určená pro monetizaci RSS feedů se na svůj konec začne připravovat 2. října a 3. prosince bude ukončena. Vydavatelé, kteří na ni byli zvyklí, ji mohou nahradit funkcí FeedBurner URLs. Více informací v AdSense Help Center.
  • Classic Plus – Tato funkce uživatelům umožňovala nahrát si na Google.com vlastní obrázek na pozadí nebo si zvolit z nabídnutých fotografií. Od 16. října již nebude možné nové fotky nahrávat, od listopadu služba končí. K již nahraným fotkám ale uživatelé budou mít přístup i nadále.
  • Google Storage – Google propojí datová úložiště ve službách Google Drive a Picasa, uživatelé budou mít v obou dohromady 5 GB. Změní se také způsob přidávání prostoru navíc v případě, že si uživatelé platí za účelem vložení více dat.
  • Spreadsheet Gadgets – Tato funkce bude plně nahrazena nově zabudovanými diagramy.
  • Google News Badges, Recommended Sections – Tyto funkce Google News skončí 15. října tohoto roku.
  • Insights for Search byly propojeny s Google Trends. Všechny funkce jsou nyní k dispozici na jednotné adrese google.com/trends. Úplně končí funkce Trends for Websites, která umožňovala vzájemně srovnávat různé weby.
  • Places Directory – Tato aplikace pro Android došla plné náhrady v Google Maps, které většinu jejích možností mají také, celkově ale nabízí svým uživatelům víc.
  • +1 Reports in Webmaster Tools – Protože statistiky o +1 mohou vydavatelé sledovat v rámci Social Reports v Google Analytics, jako samostatná funkce skončí jejich sledování 14. listopadu. Zároveň Google slibuje další vylepšování nástrojů pro analytiku sociálních médií.

Více informací o nových Google Trends, včetně ukázek grafů, naleznete na webu Google Operating System. Stejný server potom informoval také o tom, že Google konečně spustil vyhledávání v přílohách pro svůj e-mailový klient Gmail. Uživatelé by tak nyní měli mít možnost vyhledávat přílohy nejen podle názvu, ale také podle textu obsaženého přímo v nich. Lze vyhledávat jen v přílohách různého typu, například s koncovkou .doc nebo .pdf.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Android Pay dá šanci placení mobilem. Snad i v Česku

Jednou z novinek, kterou Google představil na své vývojářské konferenci I/O, je i služba pro mobilní platby Android Pay. Podobně jako konkurenční Apple Pay má novinka výrazně rozšířit možnosti placení chytrými telefony. Na rozdíl od Apple Pay si však placení Androidem snad brzy užijí i čeští uživatelé.