Google chce s novou společností Calico zabránit nemocem a zpříjemnit stáří

Google chce, abychom žili déle a netrápilo nás stáří. Založil kvůli tomu novou společnost, California Life Company, zkráceně Calico, jejímž šéfem se stal předseda představenstva Applu Arthur Levinson.

Šéf Googlu Larry Page stojí za nápadem na firmu, která by řešila problémy stárnutí a zdraví zcela novým způsobem. K projektu si vybral neméně zdatného spolupracovníka – Arthur Levinson je bývalý šéf biotechnologické společnosti Genentech, bývalý ředitel v Googlu a člen jeho představenstv, a v současnosti působí jako předseda představenstva Applu. Vystudovaný biochemik je nejen špičkovým vědcem, ale také schopným manažerem se zápalem pro dlouhodobé výsledky.

Calico, zkratka z California Life Company, chce zcela novým a mnohem přinosnějším způsobem řešit problémy, se kterými se s přibývajícím věkem potýká či bude potýkat většina z nás. Výmluvné je v tomto ohledu vyjádření Larryho Page o rakovině:

“Jsou lidi zaměřeni na ty správné problémy?Jedna z věcí, která mi přišla úžasná, je že když vyřešíte problém rakoviny, přidáte lidem v průměru přibližně tři roky života. O vyřešení rakoviny přemýšlíme jako o velké věci, která by úplně změnila svět. Jenomže když se na to podíváte s odstupem, jistě, je mnoho případů rakoviny, které jsou velmi tragické, a celé to je velmi, velmi smutné, ale v celkovém součtu by to nebyl tak velký pokrok, jak si asi myslíme.”

Podle Page v oblastech jako je zdravotnictví trvá postup od přelomové myšlenky k realitě i 20 let. Proto podle něj stojí za to se dnes těmito přelomovými myšlenkami začít zabývat, abychom za dvacet let měli úplně nové a v současnosti netušené možnosti.

Prozatím bude Calico analyzovat data

Google i přes bombastická vyjádření o začínajícím projektu nezveřejnil, čím přesně se Calico bude zabývat. Možným důvodem je to, že to zatím ani on sám, ani šéf Calica Arthur Levinson nevědí. Projekt je, pro Google trochu nezvykle, koncipován jako úplně samostatná společnost, v níž vystupuje největší vyhledávač jen jako jeden z investorů (dalším je třeba právě Levinson).

Podle magazínu Times, který dostal přístup k exkluzivním informacím o projektu, je pravděpodobné, že v počáteční fázi bude Calico především analyzovat data, aby objevilo možné nové přístupy k léčení (či slovy Larryho Page, k “vyřešení”) chorob spojených se stárnutím organismu.

V první fázi tedy bude Calico procházet velké databáze dat a hledat v nich nové a neobvyklé pohledy na problémy zdraví a stárnutí. Následným krokem by pak měla být tvorba nových technologií a postupů, které by stávající problémy a nemoci řešily novými způsoby.

Kromě magazínu Time novou společnost představil na svém blogu i Google a na sociální síti Google+ také hlavní původci nápadu, Larry Page a Arthur Levinson.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Co jsme minulý týden hledali – Skokanem je Honza Podzimek

No, máme dobré i špatné zprávy. Ta dobrá je, že se lidé zajímali o Filipíny nebo výročí Hemanna Rorschacha, ta špatná je, že je ještě víc zajímali VyVolení. A pokud jde o YouTube, připravte se, že písničky The Fox se asi ještě pár týdnů nezbavíme. To je tak, když se zprvu zábavné internetové video dostane do spárů hudebního průmyslu. Stane se nekonečně otravným.