Google chce na doméně “search” vytvořit centrální místo pro vyhledávání

Povede se Googlu vytvořit na internetu centrální místo pro vyhledávání na prosté a intuitivní adrese “search”? O tom bude nyní rozhodovat ICANN, v jehož kompetenci je, zda doménu společnosti přidělí.

Nový typ domén prvního řádu, které by nebyly omezeny na zkratky tak, jak je známe teď, ale mohly by obsahovat libovolná slova, představil ICANN v první polovině roku 2011. Přihlášky mohl podávat kdokoliv a na některé atraktivní domény jich rozhodně nebylo málo. Přesně jak se dalo čekat, o doménu .search projevil mimo jiné zájem také Google. Jak ale ukazuje dopis, kterým Google (respektive jeho dceřinná společnost Charleston Road Registry) doplnil před několika dny svou přihlášku, společnost doménu nechce jen pro sebe.

Naopak, Google s ní má jiné plány, a ty zahrnují i konkurenci. Adresa, kterou by společnost chtěla aktivovat ne jako klasickou doménu prvního řádu za poslední tečkou, ale jako přesměrování z beztečkové domény http://search, by měla fungovat jako centrální místo pro vyhledávání. Svůj vyhledávací widget by na ni mohl umístit každý poskytovatel internetového vyhledávání, a to, přes kterého z nich budou vyhledávat, by si posléze volili sami uživatelé.

Otázkou je, jak by se organizace zastřešující internetovou infrastrukturu postavily k nápadu na beztečkovou doménu. Tato idea se v ICANNu již v minulosti diskutovala a jeho bezpečnostní experti z ní rozhodně nebyli příliš nadšení. Generické domény prvního řádu, zkracované jako gTLD, jsou navrhované pro fungování v jiném formátu www.example.search.

O doménu .search navíc projevili zájem i další žadatelé a je jen na organizaci ICANN, zda vůbec a potažmo komu ji podle svých pravidel nakonec přidělí. Zjistit, kdo projevil zájem o jakou generickou doménu, můžete zde, stačí do políčka pro vyhledávání zadat její název. Kromě domény .search jsou v přiloženém dopise od Charleston Road Registry diskutovány i přihlášky Googlu k doménám .cloud, .app a .blog.

Via TC

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Milenka Felixe Slováčka, nová telka a další celebrity: Co tentokrát lidi na internetu zajímalo?

Co se v mládí naučíš, v internetové dospělosti jako když najdeš. A Dádu Patrasovou z hlavy tuzemský dospělák prostě lehce nevytluče. I díky ní místní celebrity vyšouply z dotazů hledání na Seznamu televizi. Ale jenom proto, že šlo o takové kanóny, jako je Dáda a Karel Gott. Výš už snad ani mířit nejde. Hlavně ve chvíli, kdy je v tom zapletená nějaká ta nevěra. Co ještě lidi zajímalo?