Google chce na doméně “search” vytvořit centrální místo pro vyhledávání

Povede se Googlu vytvořit na internetu centrální místo pro vyhledávání na prosté a intuitivní adrese “search”? O tom bude nyní rozhodovat ICANN, v jehož kompetenci je, zda doménu společnosti přidělí.

Nový typ domén prvního řádu, které by nebyly omezeny na zkratky tak, jak je známe teď, ale mohly by obsahovat libovolná slova, představil ICANN v první polovině roku 2011. Přihlášky mohl podávat kdokoliv a na některé atraktivní domény jich rozhodně nebylo málo. Přesně jak se dalo čekat, o doménu .search projevil mimo jiné zájem také Google. Jak ale ukazuje dopis, kterým Google (respektive jeho dceřinná společnost Charleston Road Registry) doplnil před několika dny svou přihlášku, společnost doménu nechce jen pro sebe.

Naopak, Google s ní má jiné plány, a ty zahrnují i konkurenci. Adresa, kterou by společnost chtěla aktivovat ne jako klasickou doménu prvního řádu za poslední tečkou, ale jako přesměrování z beztečkové domény http://search, by měla fungovat jako centrální místo pro vyhledávání. Svůj vyhledávací widget by na ni mohl umístit každý poskytovatel internetového vyhledávání, a to, přes kterého z nich budou vyhledávat, by si posléze volili sami uživatelé.

Otázkou je, jak by se organizace zastřešující internetovou infrastrukturu postavily k nápadu na beztečkovou doménu. Tato idea se v ICANNu již v minulosti diskutovala a jeho bezpečnostní experti z ní rozhodně nebyli příliš nadšení. Generické domény prvního řádu, zkracované jako gTLD, jsou navrhované pro fungování v jiném formátu www.example.search.

O doménu .search navíc projevili zájem i další žadatelé a je jen na organizaci ICANN, zda vůbec a potažmo komu ji podle svých pravidel nakonec přidělí. Zjistit, kdo projevil zájem o jakou generickou doménu, můžete zde, stačí do políčka pro vyhledávání zadat její název. Kromě domény .search jsou v přiloženém dopise od Charleston Road Registry diskutovány i přihlášky Googlu k doménám .cloud, .app a .blog.

Via TC

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

TOP virály týdne: Zkouška nervů

Jako každý týden, i tentokrát jsme se v redakci obětovali a několik hodin strávili sledováním nejlepších YouTube videí (někdo to dělat musí, že jo). A i tentokrát to stálo za to: k popukání prank od Pepsi, testování nejlepších kamarádů s Carlsbergem, Old Spice s novým šéfem marketingu a neuvěřitelná houpačka. Z Česka přichází stále kvalitnější a sledovanější videa - tentokrát je to Nicky a její megahit Rich Boy!