Google zřejmě čeká v EU další vyšetřování, tentokrát kvůli Androidu

Podle zpráv agentury Reuters trable Googlu s Evropskou komisí zdaleka neskončily. Společnost prý v Evropě brzy čeká další vyšetřování, po vyhledávání si bruselští úředníci vezmou na paškál i Android. Další vývoj je i kolem kauzy odstraňování odkazů z vyhledávání.

Zneužívá Google svou pozici s operačním systémem Android, nebo nezneužívá? To prý v následujících měsících a letech hodlá zkoumat Evropská komise. Nepůjde o první vyšetřování společnosti na evropské půdě. Google se poslední asi čtyři roky zpovídal komisi z toho, jak zachází se svým dominantním postavením v oblasti vyhledávačů.

Google má v Evropě s Androidem zhruba 80procentní podíl. Ten podle indicií, na jejichž základě se komise hodlá k vyšetřování uchýlit, zneužívá tím, že výrobce zavazuje, aby na telefony s Androidem nahrávali i některé základní služby Googlu. Společnost to odmítá s tím, že “Android lze používat bez Googlu a Google lze používat bez Androidu”. Podle jejího vyjádření Android již byl v hledáčku americké Federální obchodní komise i obdobného orgánu Jižní Koreje a ani jedno vyšetřování závažná pochybení nekonstatovalo.

Zaměstnanci komise každopádně v posledních týdnech účastníkům mobilního trhu zasílají detailní dotazníky kolem androidího ekosystému. To nasvědčuje tomu, že komise případ připravuje pro nového komisaře pro ochranu hospodářské soutěže, který úřad převezme v listopadu. Je ovšem také možné, že vyšetřování oficiálně spustí ještě současný komisař Joaquín Almunia.

Smí Google vyrozumívat vydavatele, že odstranil odkazy?

Dohru navíc má i jiná evropská kauza Googlu, a to ve věci “práva na zapomnění”, tedy odstraňování některých odkazů z vyhledávání. Google totiž vydavatele informuje, pokud v rámci uplatňování tohoto práva odstraňuje i odkazy směřující k jejich obsahu.

Jedním z problémů v očích Evropské unie je, že se tito vydavatelé bouří a o odstranění odkazů na obsah následně píší. Výsledkem je, že kauzy, o které jde, tato mediální pozornost zpětně zviditelňuje. Subjekty, které o realizaci práva na zapomenutí žádají, pak často dosáhnou pravého opaku – místo aby jejich kauzy byly odsunuty do ústraní, znovu se vynoří, a to s mnohem větší silou než dřív.

Google si tento postup i přes nelibost evropských orgánů hájí. Mimo jiné i s odvoláním na fakt, že zpětné vazba od vydavatelů mu umožňuje každou žádost zodpovědněji posoudit. Zároveň se obhajuje potřebou transparentnosti vůči vydavatelům.

Total
0
Shares
Další články