Google: Blížící se jednání ITU může ohrozit svobodu internetu

Tajné jednání zemí sdružených v International Communications Union, které proběhne počátkem prosince v Dubaji, se blíží. A s tím se množí obavy, že se země jako Čína, Rusko a Írán pokusí konferenci za zavřenými dveřmi využít pro utužení vládní kontroly nad internetovou infrastrukturou.

Některým zemím se svobodný internet příliš nehodí, a tak není divu, pokud využijí dobrou příležitost, jak se pokusit nad internetovou infrastrukturou získat větší národní kontrolu. A problém není jen u autoritativních a totalitních režimů. I některé návrhy zákonů ze zemí, které jsou považovány za svobodné a demokratické, zasahují do otevřeného, neutrálního a svobodného internetu více, než by bylo zdrávo (jak nás počátkem tohoto roku přesvědčily americké návrhy zákonů SOPA a PIPA).

Chystá se internetový převrat?

Nyní je na obzoru další nebezpečí pro svobodný web, regulovaný v současnosti nevládními odbornými institucemi ICAAN a Internet Society. Jde o blížící se konferenci organizace International Communications Union, působící v rámci Spojených národů a dohlížející, jak ostatně vyplývá z názvu, na oblast telekomunikací. Ačkoliv oficiální orgány #ITU během uplynulých měsíců ujišťovaly veřejnost, že se nebude jednat o žádných změnách smluv týkajících se uspořádání internetové infrastruktury, návrhy, které prosakují na veřejnost v posledních dnech, především ty ruské, svědčí o opaku.

Situace zašla tak daleko, že odborníci z George Mason University zřídili stránku WCITLeaks, kde publikují všechny materiály související s konferencí, které se jim podařilo získat. Materiály jsou totiž v současnosti tajné, stejně jako celý program jednání ITU probíhajících v Dubaji za zavřenými dveřmi od 3. prosince. V současnosti vzbuzují největší obavu ruské návrhy, které usilují o zřízení suverénní národní kontroly internetu, doménových jmen, adres a číslování a možnosti států regulovat přeshraniční komunikaci. To vše by mělo podléhat centrálnímu dozoru, který by se ze současných nevládních institucí přenesl právě na ITU.

Spojené státy jsou proti, na situaci upozorňuje Google

V celé záležitosti je poněkud uklidňující fakt, že Kongres Spojených států nesouhlasil s přenášením pravomocí v oblasti regulace internetu z odborných organizací typu ICAAN, a stejně tak jeho delegace opakovaně ujistila veřejnost, že se na jednáních proti případným změnám postaví. Stále ale existuje nebezpečí, že státy, které o možnost získat nad internetem kontrolu stojí za účelem prosazení svých politických cílů, utvoří alianci a pokusí se změny v ITU prosadit. V krajním případě by to mohlo vést k fragmentaci současného uspořádání světové informační sítě.

Blížící se jednání se rozhodl pomocí speciální stránky Take Action zviditelnit pro veřejnost i Google. Ten dává řadovým uživatelům internetu, kteří v rámci tajných jednání možnost k vyjádření nemají, příležitost sdílet informace dále a především vyhlásit svou podporu současnému uspořádání a odmítnout nebezpečné změny. Stránka je poměrně propracovaná a celou iniciativu lze sdílet přes Facebook, Twitter a Google+.

Via TC, cnet

Total
0
Shares
Další články