Gmail Meter přináší statistiky používání vašeho Gmailu

Nedávno jsme psali o tom, že Google zpřístupnil analytickou službu Aktivita účtu. Díky ní si můžete nechat v pravidelných měsíčních intervalech posílat do e-mailu report obsahující důkladný přehled o způsobech vašeho používání všech služeb od Googlu – od vyhledávání, přes e-mail a YouTube, až po Google Latitude.

Hledáček se teď zaměřil na Gmail

Aby nám Google i nadále demonstroval, jak moc bez něj nemůžeme žít, rozhodl se v podobném duchu pokračovat. Právě včera oficiálně oznámil spuštění analytického nástroje určeného výhradně pro vyhodnocování vaší aktivity na Gmailu. Takzvaný Gmail Meter zodpoví řadu vašich všetečných otázek včetně toho, zda na e-maily odpovídáte dostatečně rychle nebo kolik zpráv ve vašem inboxu zůstává nepřečtených.

V přehledných grafech se dozvíte, kolik jste v daném měsíci poslali a dostali e-mailů, kolik z nich jste přečetli, archivovali, na kolik jste odpověděli, kdo je jejich nejčastějším odesílatelem, jak moc posíláte nebo dostáváte e-maily v konkrétní denní časy či dny v týdnu a mnoho dalšího.

Říkáte si, k čemu je taková statistika dobrá? Třeba když chcete vyrazit na den daleko od online světa, můžete se podívat, které dny vám chodí nejméně e-mailů. Ale teď vážně – Gmail Meter je spíše než nezbytným nástrojem zajímavou vychytávkou k pohrání.

Jak Gmail Meter zprovoznit

Nový nástroj postavený Romainem Vialardem pohání Google Apps Script. Protože Gmail Meter nepatří k funkcím, které najdete v samotném Gmailu, je potřeba skript nejprve nastavit. Přejděte na adresu docs.google.com. Nalevo klikněte na červené tlačítko Create a z nabídky vyberte Spreadsheet.

Otevře se tabulka, kterou si pojmenujte (třeba Gmail statistika). Teď je potřeba nainstalovat skript Gmail Meteru. Klikněte na Tools a z nabídky vyberte Script Gallery.

Objeví se vyhledávací okno, do něj zadejte „Gmail Meter“ a vyhledaný skript si nainstalujte. Během instalace budete autorizovat přístup k datům.

Po dokončené instalaci se vraťte do tabulky, kde vám mezitím přibyla možnost v menu nazvaná Gmail Meter. Rozbalte ji a klikněte na Get a Report.

Zobrazí se vám následující okno…

Vyberte si, zda chcete statistiku měsíční, nebo v jiném intervalu. A pak už nezbývá než čekat, až vám do Gmailu přijde upozornění, že systém vaši statistiku vygeneroval.

Co z reportu vyčtete

Výsledná zpráva se skládá z několika sekcí. Nejprve uvidíte souhrnné Volume Statistics, které ukazují celkový počet vašich konverzací a přijatých a odeslaných e-mailů za poslední měsíc včetně počtu odesílatelů/příjemců.

Následuje statistika pěti nejčastějších příjemců vašich e-mailů a pěti nejčastějších odesílatelů (Top Senders and Top Recipients). Pak už se dostáváme ke třem grafům (Daily, Monthly a Weekly Traffic), které postupně znázorňují provoz vaší mailové schránky v denním, měsíčním a týdenním horizontu.

Koláčový graf nazvaný Email Categories dává přehled o tom, kolik e-mailů máte uložených v inboxu, v koši, kolik jich máte archivovaných nebo jinak označených.

Dále následuje statistika týkající se předmětů e-mailů. Zjistíte, které používáte nejčastěji (Top Threads) a jaká je jejich průměrná délka (Thread Lengths). Předposlední graf nazvaný Time Before First Response pak znázorňuje, jak rychle na e-maily odpovídáte a jak rychle vám na ty vaše odpovídá druhá strana.

Na závěr se ještě dozvíte, jak dlouhé jsou vaše e-maily na počet slov (Word Count).

Na to, než skript přelouskal naše data a poslal report do e-mailu, jsme čekali přes hodinu a půl. Tedy o dost delší dobu, než posledně při zkoušení služby Aktivita účtu. Možné zdůvodnění je to, že o novinku je prostě zájem. Ozývají se totiž hlasy uživatelů, kterým trvá dlouho i pouhá instalace skriptu (s tou jsme problém neměli). Google už ale prý na odstranění potíží pracuje.