Geolokace už je i na Wikipedii, ukáže články týkající se bezprostředního okolí

Geolokace se nemusí týkat jen reklam, uživatelských recenzí a check-inů. Může také klidně být součástí největší online encyklopedie Wikipedie, a tím prospět jak jejím uživatelům, tak encyklopedii samé.

Geolokaci známe v dnešní době z různých úhlů pohledu. Ať už se jedná o nejrůznější geolokační hry, například Ingress, reklamu, která uživateli nabídne výhodné nákupy v okolí, či vybírání z blízkých retaurací na základě recenzí z Foursquare, Google Places, Yelpu a podobných služeb. Jednou z mnoha zajímavých novinek na tomto poli jsou také připomínky ve službě Google Now. Ty uživatele automaticky upozorní, pokud se nacházejí na místě, kde chtějí splnit nějaký důležitý úkol, například připomenou uživateli koupit mléko poblíž obchodu s potravinami.

Svou troškou nyní ke geolokaci přispěla i Wikimedia Foundation, organizace, která zastřešuje síť crowdsourcovaných informačních služeb, z nichž nejznámější je internetová encyklopedie Wikipedia. Mobilní web Wikipedie nyní obsahuje odkaz na speciální stránku Nearby, díky níž si uživatelé mohou prohlédnout, jaké články encyklopedie se týkají míst, v jejichž okolí se právě nacházejí.

Wikipedia doufá, že geolokační funkce nejen pomůže uživatelům dozvědět se více o místě, kde se právě nacházejí, ale že také přitáhne více autorů pro zdokonalování jejích článků. Ať už pokud jde o úpravy textu, nebo o nahrávání fotografií k článkům, u kterých prozatím chybí. Nearby je sice primárně určeno pro mobilní uživatele, pokud se ale nebudete bát prozradit Wikipedii svoji polohu, funguje spolehlivě i na desktopu.

Total
0
Shares
Další články