GeoCities – s láskou vzpomínáme

Tak nám zavřeli GeoCities! Upřímně, málokdo po nich asi v současné době zaplakal, ale přesto určitě mnoho internetových veteránů na chvíli nostalgicky pokývalo hlavou a jejich zrak zaostřil do neznáma.

geocitiesBývávaly totiž časy, kdy nikdo neznal pojem sociální sítě, Facebook byl hudbou budoucnosti a internet byl něco extra. Alespoň v českých poměrech. Ale nenechme se unést retro náladou, rozebírající druhy modemů, rychlosti procesorů a velikosti disků v roce 1995. Na začátku tohoto roku totiž vznikly GeoCities, nabízející zájemcům zadarmo vytvoření vlastního webového prostoru, k čemuž měli i skromný virtuální prostor na fotografie a dokumenty.

Když v roce 1999 GeoCities odkoupila společnost Yahoo za neuvěřitelných 3,65 miliardy dolarů (v té době měla služba podle odborníků hodnotu přibližně 2,4 miliardy), šlo o třetí nejnavštěvovanější doménu na internetu. Jen pro srovnání – v té době Seznam nenápadně prohluboval svůj vliv, a jak napsal Tomáš Krause na ROOT.CZ: „Ten jediný má zřejmě prozatím šanci být portálem. Má totiž to hlavní – NÁVŠTĚVNOST. A samozřejmě i obsah: má katalog, má zpravodaj, má e-mail, má (stále nefunkční) shop, takže k portálu mu chybí pouze free hosting.“ Zkrátka od vzniku GeoCities uběhla doba v internetovém měřítku vskutku úctyhodná.

Historie

GeoCities se narodily v zimě roku 1995, tehdy pod jménem „Beverly Hills Internet“. Jejich zakladatelé, John Rezner a David Bohnett, chtěli vytvořit virtuální komunitu, která by jakýmsi způsobem simulovala reálný svět. Hlavní myšlenkou byly stránky v „internetových městech“.

Navzdory různým reklamám, či vodotisku, který společnost na stránky uživatelů nasadila v roce 1998, se GeoCities dařilo nad očekávání dobře. V červenci toho samého roku přeorganizoval server svoji strukturu a stal se portálem. Informace byly roztříděné seznamově podle obsahu. V tu dobu bylo 40 tematicky oddělených „sousedství“ rozděleno na 14 obsahově rozdílných skupin, kterým se říkalo GeoAvenues. Obsahovaly témata jako Počítače a technologie, Umění a literatura nebo Obchod a peníze. Kromě jiného nabízely GeoCities i zpravodajství, ankety, chaty apod.

Přibližně ve stejnou dobu přinesly GeoCities i navýšení nabízeného prostoru z 6MB na 11MB!

geocities

O rok později došlo k již zmíněnému přesunu pod společnost Yahoo. Někdy v té době ale začaly GeoCities pociťovat symptomy splaskávání internetové bubliny. Šíření freehostingových služeb, společně s budoucím nástupem sociálních sítí postupně ukrajovalo z oblíbenosti i návštěvnosti a vedlo ke konečnému rozhodnutí, které padlo v dubnu tohoto roku. Společnost Yahoo oznámila, že přestává přijímat nové registrace do GeoCities a služba bude kompletně uzavřena před koncem roku 2009. Což se také před necelými 14 dny stalo.

Rozhodnutí Yahoo bylo pro mnoho odborníků přesto překvapivé. I přes stále slábnoucí vliv patřily GeoCities mezi 200 nejnavštěvovanějších domén. Dle vyjádření Yahoo jde „o důsledek nekončící snahy nastavit priority nabízených služeb takovým způsobem, který nabídne zákazníkům to nejlepší z nejlepších.“ Pravdou zůstává, že GeoCities bylo zřejmě největší finanční prohrou společnosti (a Rezner s Bohnettem si ještě dnes mnou ruce).

Některé články označily zavření GeoCities jako konec éry Webu 1.0. Není to tak přesné. Osobní stránky a freehostingové služby stále žijí. Internetové prezentace ještě určitou dobu budou z velké většiny fungovat na bázi statické webové prezentace. Starého psa novým kouskům nenaučíš, což platí obzvlášť u firemních manažerů. Jde ale o zlomový okamžik, který naznačuje změny probíhající ve využití internetu.

geocities

Dnes si uživatelé ke své prezentaci stále častěji vybírají spíše sociální sítě, než izolované webové stránky. Na sítích typu Facebook si jednoduše a bez potřebných znalostí nastaví svůj profil, nahrávají fotografie, videa, komentují a hlavně mohou být v kontaktu s ostatními. Vytvářejí si obrovská alba na Flickru, blogují pomocí mnoha internetových služeb, které i začátečníkovi umožní během krátké doby nastavit a zprovoznit jednoduchou či složitější stránku. Služby jako Twitter, YouTube a stovky dalších informují, šíří, nahrávají, hodnotí, komentují s neuvěřitelnou lehkostí, o které se mohlo před patnácti lety pouze zdát. Udělat svoji prezentaci spojením několika sociálních služeb je mnohem jednodušší, než vytvářet statickou prezentaci na freehostingové službě.

Nic není ztraceno

Téměř v okamžiku oznámení o budoucím uzavření GeoCities vznikly skupiny, jejichž zájmem bylo zachování co největšího kousku historie, kterým GeoCities bezpochyby byly. Největší a nejefektivnější snahu projevili lidé okolo Archiveteamu, kteří začali shromažďovat kompletní stránky. Jejich obsah se odhaduje na několik terabytů. Další týmy jsou Internet Archive, ReoCities, Geocities.ws nebo Internet Archaeology.

Ano, i v kybernetickém světě už máme archeologii a daří se jí čím dál více. Protože zatímco v reálném světě ubíhají roky, v tom internetovém jde o staletí.

geocities

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Ochrana soukromí v mobilních aplikacích podle EU dá firmám pořádně zabrat

Na konci února vydala evropská Pracovní skupina pro ochranu údajů podle článku 29 jedno ze svých pravidelných stanovisek. Stanovisko 2/2013 je ovšem zajímavé tím, že je prvním, které se komplexně zabývá ekosystémem mobilních aplikací. Co z něj vyplývá? Že všem, kdo v tomto ekosystému profesionálně působí, bude pokud jde o soukromí uživatelů v budoucnu pořádně horko.