Francie vyzve Google, aby vrátil změny v pravidlech soukromí

Sjednocení pravidel ochrany soukromí, ke kterému Google přistoupil v březnu i přes varování oficiálních míst, že by mohlo odporovat předpisům, bude prý už zítra mít svou dohru. Francouzský úřad pro ochranu údajů pravděpodobně společnost vyzve, aby změny vzala zpět.

Francouzský úřad komisaře pro ochranu údajů, CNIL, shledal podle informací britského Guardianu změny v podmínkách ochrany soukromí Googlu jako nevyhovující evropským předpisům. Výsledky šetření, prováděného společně se třiceti dalšími úředníky z evropských úřadů pro ochranu údajů, komisař Googlu oficiálně oznámí zítra.

Google v březnu sjednotil oddělené zacházení s údaji o uživatelích v asi 70 službách do jedněch podmínek, zároveň data propojil a ukládá je v jednom společném uživatelském profilu, nikoliv v oddělených profilech pro každou službu zvlášť. To odpovídá integraci služeb společnosti, k níž Google přistoupil v rámci Google+. Googlu to navíc umožnilo přinášet uživatelům ještě detailněji personalizované služby. Po příjmové strance pak samozřejmě bylo cílem zobrazovat uživateli ještě více přizpůsobenou reklamu, která má vyšší efektivitu a tak vydělá více peněz.

Úřadům se nicméně nelíbí, že uživatelé neměli možnost na tuto změnu podmínek nepřistoupit, tzv. opt-out, a že byla bez možnosti výběru plošně zavedena pro všechny. Podle Guardianem oslovených odborníků je přitom více než pravděpodobné, že úřad společnost vyzve, aby změny vzala zpět a vrátila se k původní oddělené podobě podmínek, která lépe chrání soukromí uživatelů a jejich data. Evropské rozhodnutí by navíc časem mohlo vést oficiální místa v dalších částech světa k tomu, aby obdobná opatření přijala také, což by pro Google nebyla dobrá zpráva.

Via Guardian

 

Total
0
Shares
Další články