Francie vyzve Google, aby vrátil změny v pravidlech soukromí

Francouzský úřad komisaře pro ochranu údajů, CNIL, shledal podle informací britského Guardianu změny v podmínkách ochrany soukromí Googlu jako nevyhovující evropským předpisům. Výsledky šetření, prováděného společně se třiceti dalšími úředníky z evropských úřadů pro ochranu údajů, komisař Googlu oficiálně oznámí zítra.

Google v březnu sjednotil oddělené zacházení s údaji o uživatelích v asi 70 službách do jedněch podmínek, zároveň data propojil a ukládá je v jednom společném uživatelském profilu, nikoliv v oddělených profilech pro každou službu zvlášť. To odpovídá integraci služeb společnosti, k níž Google přistoupil v rámci Google+. Googlu to navíc umožnilo přinášet uživatelům ještě detailněji personalizované služby. Po příjmové strance pak samozřejmě bylo cílem zobrazovat uživateli ještě více přizpůsobenou reklamu, která má vyšší efektivitu a tak vydělá více peněz.

Úřadům se nicméně nelíbí, že uživatelé neměli možnost na tuto změnu podmínek nepřistoupit, tzv. opt-out, a že byla bez možnosti výběru plošně zavedena pro všechny. Podle Guardianem oslovených odborníků je přitom více než pravděpodobné, že úřad společnost vyzve, aby změny vzala zpět a vrátila se k původní oddělené podobě podmínek, která lépe chrání soukromí uživatelů a jejich data. Evropské rozhodnutí by navíc časem mohlo vést oficiální místa v dalších částech světa k tomu, aby obdobná opatření přijala také, což by pro Google nebyla dobrá zpráva.

Via Guardian