Francouzi se zlobí na NSA. Agentura sledovala i jejich telefonáty

Edward Snowden si nedá pokoj ani v ruském exilu. Tentokrát vypustil informaci o tom, jak americké tajné služby pracovaly s francouzskými odposlechy.

Francouzský ministr zahraničí už objednává sedánek s americkým velvyslancem. Francie označila sledování milionů hovorů svých občanů americkou tajnou službou za “nepřijatelné”. V diplomatickém slovníku ale toto slovo znamená určitě něco mnohem silnějšího.

Deník Le Monde totiž na základě Snowdenových dat prozradil, že NSA sledovala na přelomu loňského roku  70.3 millionů. K tomu samozřejmě vzala i miliony textových zpráv. Zatím není úplně jisté, jestli si agentura data nějak ukládáala nebo jestli potřebovala jenom vědět, kdo komu volal.

Zatímco ministr zahraničí chce o kauze jednat okamžitě, ministr vnitra Manuel Valls je v šoku. “Pokud spojenecká země má aktivní špiony ve Francii, to je absolutně nepřijatelné,” okomentoval situaci.

Nutno dodat, že Francie má ale sama máslo na hlavě. Pravda, nesleduje hovory ve spojeneckých zemích, ale své občany má pod dohledem dokonale. Stejně jako Velká Británie provozuje už několik let sledovačku srovnatelnou s celým projektem PRISM.

Ostrovní špioni totiž třeba “napíchli” v rámci projektu Tempora 46 transatlantických optických kabelů a víc než rok a půl sledovali datový cvrkot, který lítal přes oceán. A kromě toho jen loni “odbavili” 600 milionů telefonátů.

via BBC

 

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

TOP virály týdne: Jaguar proti Mercedesu a další Chatroulette masakr

Přes svátky se moc nových virálních reklam tradičně neobjevuje (výjimkou je v dnešním přehledu jenom předvánoční Jaguar). O to větší je nálož těch uživatelských. Podívejte se na nejnovější Chatroulette masakr, na luxusní optickou iluzi, kterou si můžete doma vytvořit i sami, Santův parkour, nebo přehled roku podle JibJabu.