Facebook chce rozšířit dostupnost internetu s pomocí solárních dronů

Facebook vytvořil speciální tým odborníků na aviatiku a vesmír, aby navrhl způsob, jak s pomocí letajících přístrojů, dost možná sluncem napájených dronů, dostat internetový signál i do nejodlehlejších částí světa.

Od dvoumiliardové akvizice virtuální technologie Oculus uplynulo jen pár dní, a Facebook je zpět s dalším bombastickým oznámením. Mark Zuckerberg ve čtvrtek ve večerních hodinách středoevropského času na Facebooku oznámil, že jeho iniciativa Internet.org hodlá “vysílat k lidem internet z oblohy”.

Za účelem rozšíření internetu do celého světa byl již před časem ve Facebook sestaven zvláštní tým nazvaný Connectivity Lab. Ten se nyní rozrůstá i o odborníky na aviatiku a vesmír, aby mohl přijít s technologií, jak odvážný plán “internetu z oblohy pro všechny” realizovat.

Přitom se zdá, že z prací již začalo krystalizovat první možné řešení. Nasvědčuje tomu další akvizice sociální sítě, v jejímž rámci Facebook kupuje britský startup Ascenta. Ten má za sebou jeden velmi výrazný a zároveň dost specifický úspěch. Jeho tým se podílel na vývoji prvních prototypů dronu Zephyr, který mezi letouny bez lidské posádky drží od roku 2010 rekord v délce letu (vydržel ve vzduchu dva týdny).

Náznaky nasvědčují tomu, že by připojení k internetu mohly v chudších částech světa zajišťovat solární drony. Navrhované řešení je ale komplexnější a Zuckerberg zmiňuje také satelity a lasery. Zatímco drony by mohly internet zařídit do příměstkých oblastí, nízkoorbitové a geosynchronní satelity by se postaraly o oblasti s méně hustým osídlením. Jak drony, tak satelity by pro efektivní přenos signálu používaly infračervené laserové paprsky.

Update: Facebook vydal dokument, ve kterém detailněji vysvětluje, na čem vlastně tým Connectivity Lab v současnosti pracuje.

 

 

Total
0
Shares
Další články