Evropská unie spustila portál, kde volně najdete všechna její data

Nový web Evropské komise Open Data Portal nabízí volný přístup k datům všem, kdo mají zájem o digitální data produkovaná a shromažďovaná orgány Evropské unie. Prozatím je stránka ve fázi veřejné bety, oficiální spuštění má přijít během ledna.

Evropská komise nový portál sice spustila během včerejška, zatím ale bez jakýchkoliv fanfár či upozornění. Oficiální spuštění projektu je totiž naplánováno až na leden a nynější provoz je spíše testovacího charakteru. Portál prozatím obsahuje skoro 6000 datových setů, především z Eurostatu, ale z menší části také z Evropské agentury pro životní prostředí a dalších institucí. Celý projekt představuje i online video.

Ke všem datům je možné se dostat manuálně, k dispozici je ale také SparQL koncový bod. Kromě toho pak aplikace CubeViz také nabízí vizualizaci zvolených datových setů. Nabízená data jsou geografického, statistického a meteorologického charakteru a také jde o data z výzkumných projektů financovaných z veřejných zdrojů.

Mezi cíle portálu patří větší transparentnost dat od Evropské unie a inovace. Data mohou být využita kýmkoliv, ať už je zájemcem novinář, výzkumník, student nebo firma. Evropská komise navíc nabízí funkce pro jejich sémantické zpracování. Projekt volně navazuje na podobný počin Europeana, který formou volně přístupných dat přibližuje evropskou kulturu.

Via TNW

Total
0
Shares
Další články