Evropa vzkázala Googlu, jak má doladit pravidla soukromí

Nejčernější představy o tom, že Google bude muset v Evropě opět rozdělit svoje sjednocené uživatelské podmínky, se nenaplnily. Francouzský úřad pro ochranu údajů pouze společnosti dal několik konkrétních doporučení, jak by svoje podmínky měla doplnit, a také lhůtu, ve které tak má učinit.

Spekulace o tom, že Google bude muset své v březnu sjednocené podmínky ochrany soukromí opět rozdělit, se naštěstí pro vyhledávacího giganta nevyplnily. Oficiální dopis, který úřad CNIL společnosti poslal jménem celkem 29 evropských úřadů pro ochranu údajů (27 států EU, Chorvatsko a Lichtenštejnsko), obsahoval pouze seznam doporučení, co má Google na svých podmínkách upravit.

CNIL sice přímo netvrdí, že by současné praktiky společnosti porušovaly evropské právo, našel ale několik oblastí, kde je třeba podmínky doladit, aby zcela odpovídaly evropským směrnicím o ochraně soukromých údajů. Google má na implementaci doporučení lhůtu tří až čtyř měsíců, pokud by ve lhůtě povinnost nesplnil, bude ho čekat další řízení a dost možná i sankce, které prozatím společnosti předepsány nebyly.

V rámci doporučení by Google měl svým uživatelům lépe vysvětlit, jak a proč jsou (či mohou být) která data zpracovávána a využívána, a měl by jim umožnit, aby se zpracováním svých dat vyslovili nesouhlas (tzv. opt-out), na jehož základě by je společnost nemohla sledovat. Úředníkům se nelíbí nedostatečná speciální úprava pro geolokační a platební data uživatelů, která jsou v rámci podmínek vnímána rovnocenně jako ostatní údaje, například navštívené stránky či provedená vyhledávání. Google by měl také přesně stanovit, jak dlouho která data drží, což v jeho současných podmínkách pro zatím chybí.

Update: Google nám zaslal své oficiální vyjádření od Global Privacy Counsela Petera Fleischera: “Zprávu (pozn. od CNIL)  jsme obdrželi a nyní ji analyzujeme. Naše nové zásady ochrany osobních údajů jsou dalším krokem v naší dlouhodobé snaze co nejlépe chránit informace našich uživatelů a zároveň jim nabízet kvalitní a užitečné služby. Jsme přesvědčeni o tom, že naše zásady ochrany soukromí respektují evropské zákony.”

Via TC, HP

 

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

TOP virály týdne: Skotačící dívky, pranky i opička

S těmihle dívenkami je potřeba počítat. Uvědomují si, kde jsou jejich přednosti a náležitě toho využívají. Jinak nás pobavil teď už v podstatě klasickej prank s profesionální řidičkou, která se tváří, že nerozezná převodovku od ručky, nebo opička se štěňátkama (protože toho nikdy není dost!).