Elon Musk: Jak se stal z otloukánka nejbohatší člověk světa

Devětačtyřicetiletý vizionář a podnikatel Elon Musk je známým (spolu)zakladatelem společností Tesla Motors, PayPal a SolarCity, který z peněz vydělaných na internetovém platebním systému PayPal založil v roce 2002 technologickou společnost SpaceX. Často je díky svému úspěchu přirovnáván k dalším velkým mužům moderní historie, jako jsou Steve Jobs, Henry Ford nebo Bill Gates. Jak se Elon Musk dostal na vrchol?

Muskovo neveselé dětství a první počítač

Elon Reeve Musk se narodil v Jihoafrické republice jako nejstarší ze tří dětí v ambiciózní rodině. Jeho otec pracoval jako inženýr a jeho matka se věnovala modelingu a výživovému poradenství. Elonův bratr Kimbal je známý podnikatel a kuchař, jeho sestra Tosca je filmovou producentkou a režisérkou. A pak, že se přísná výchova nevyplácí…

Po rozvodu rodičů trávil Musk většinu času se svým otcem, hodně četl a vášnivě hltal komiksy. Sám sebe popsal jako knihomola a ve škole byl často terčem šikany, což ho opětovně přivádělo do světa knih na úkor společenského života. V 10 letech se seznámil s počítačem Commodore VIC-20 a rychle se naučil programovat. O dva roky později vytvořil hru Blastar, kterou prodal za 500 dolarů.

Únik k technologiím

Období dospívání nebylo pro Muska zrovna radostné – nepřátelé ze školy mu nedávali pokoj a neustále mu byli v patách. Doma to podle Muska nebylo o moc lepší. Jediný únik pro něj představovaly technologie. V 17 letech se přestěhoval do Kanady, aby se vyhnul povinné vojenské službě v Jihoafrické republice, později díky své matce (Kanaďance) získal kanadské občanství.

Studium a život v USA

Hlavní obory, kterým se Musk ve škole věnoval, byla fyzika a ekonomie, které ovlivnily jeho pozdější kariéru – fyzika na něj udělala nejhlubší dojem. Když bylo Muskovi 24 let, přestěhoval se do Kalifornie, aby si udělal doktorát z aplikované fyziky na Stanfordově univerzitě. V té době vzkvétal internet i Silicon Valley a Muskovy podnikatelské vize neznaly hranic.

První společnost Elona Muska

Doktorát sice nezískal, ale v roce 1995 se svým bratrem Kimbalem založil softwarovou společnost Zip2, která poskytovala internetové mapy a navigaci. Dá se říci, že to byl Muskův první startup, a to veleúspěšný, protože se o čtyři roky později prodal firmě Compaq za 307 milionů dolarů.

Přechod na obnovitelné energie a kolonizace vesmíru?

Vydělané peníze investoval Musk do společnosti X.com a jejího elektronického platebního systému, který měl změnit budoucnost bankovnictví. Později se firma sloučila s konkurenční Confinity a výslednou společnost známe jako PayPal, který se stal nejrozšířenějším platebním systémem na internetu.

Elon Musk v roce 1999, Zdroj: AP

Z peněz za prodej svého podílu v PayPalu založil v roce 2002 americkou technologickou společnost SpaceX, která v průběhu své existence dosáhla řady ohromujících úspěchů. SpaceX má podle Muska za úkol snížit náklady na cestování do vesmíru, jejím hlavním cílem je však kolonizace Marsu.

O rok později začal známý vizionář financovat startup Tesla zaměřený na elektromobily, který si klade za cíl přivést svět k udržitelné energii. A zbytek už pravděpodobně znáte…

Vize bez hranic

Růst ceny akcií automobilky Tesla počátkem letošního ledna způsobil, že Elon Musk je nyní nejbohatším člověkem na planetě. Na seznamu miliardářů Bloomberg překonal i Jeffa Bezose, který si první místo střežil od října 2017. Muskovo čisté jmění se odhaduje na necelých 190 miliard dolarů, přičemž vzrostlo nejvíce v uplynulém roce (o cca 150 miliard dolarů). Je rozhodně úctyhodné, že Musk nabyl svého miliardového majetku v tak krátkém čase.

Jeho pozornosti se však netěší jen Tesla, mezi jeho další projekty a vizionářské počiny patří také další společnosti jako SolarCity, Boring Company, Neuralink nebo Starlink. Rozhodně není pochyb, že je Elon Muskovi jedna z nejdůležitějších osobností ve světě moderních technologií a není pochyb, že nám toho ještě hodně předvede.

Také si říkáte, že jste měli asi příliš šťastné dětství?

Soukromý život a vztahy Elona Muska

Co se týká rodinných vztahů, Musk vychází dobře se svými sourozenci i s matkou. O svém otci později prohlásil, že ho považuje za příšerného člověka, který údajně spáchal snad všechny myslitelné zločiny.

V roce 2000 se Musk poprvé oženil, vzal si novinářku Justine Wilson. O prvního syna Muskovi přišli v důsledku syndromu náhlého úmrtí novorozenců, ale později společně měli dvojčata a trojčata. V roce 2008 se pár rozvedl a Musk začal randit s herečkou Talulah Riley, se kterou se oženil o dva roky později. Rozvod následoval v roce 2010 a o tři roky později se pár sezdal znovu. O rozvod Musk požádal o rok později, žádost stáhl a finálně se s Riley rozvedl v roce 2016. Následně se Musk krátce stýkal s Amber Heard, bývalou manželkou Johnnyho Deppa. V roce 2018 se začal ve společnosti objevoval se zpěvačkou Grimes, která v minulém roce porodila společného syna, chlapec dostal jméno X Æ A-Xii a lidé na socials šíleli snad ještě víc, než když Musk předvedl Cybertruck.

Elon Musk a Grimes, zdroj: Theo Wargo/Getty Images pro Huffington Post

Zdroj: Wikipedia, Investopedia, Tesla, E15, Fortune

Total
0
Shares
Další články