Gangsta Dr. Dre spouští Beats Music. Spotify reaguje prodejem hudby

Dr. Dre má dnes spustit novou hudební službu Beats Music. A nejrozjetější streamovací hudební služby na to musí reagovat. Jako první se chytlo Spotify, které otevřelo svůj přehrávač obchodníkům.

Spotify využije novinku hlavně ke zlepšení vztahů s umělci a nahrávacími společnostmi. Podle posledních vyjádření totiž nebude chtít z prodejů žádná procenta. Aspoň tedy zpočátku.

Umělci to vítají. “To nad čím umělci dlouho naříkali je pryč. Trh se tak pomalu rozjíždí a tohle může přitáhnout i ty muzikanty, kteří stáli dosud mimo streamovací služby,” tvrdí Tom Pakinkis z Music Weeku.

Spotify bylo totiž pod velkým tlakem umělců, kvůli neprůhledným a především podle nezávislé scény kvůli nefér oceňování hudby. I proto se teď snaží hledat pro muzikanty další cesty k vydělávání. Ve spojení s londýnským startupem Songkick už připravuje lokální koncerty s lineupem, který je poskládaný podle kapel, které jsou v tom či onom místě populární.

“Jsme rádi, že můžeme milovníkům hudby nabídnout i merchandising a koncerty jejich oblíbených kapel. A díky tomu poskytneme další výdělky kapelám všech velikostí,” tvrdí Mark Williamson, který má ve Spotify na starosti služby pro kapely.

Přichází konkurence s ambicí

Teď se rozjíždí hra o to, kdo uloví a hlavně udrží jakou hvězdu. Trh už je víceméně obsazený, kromě Apple, Google a Spotify je tu ještě Rdio nebo Deezer. Beats Music má ale ambici být velkým hráčem.

Rapper Dr. Dre se domluvil se značkou sluchátek Beats, které i díky spolupráci s HTC prorazily na globální trh. Jeho služba bude trochu jiná než Spotify – playlisty si totiž budou uživatelé volit podle nálady a k tvorbě playlistů byli přizváni třeba šéf Pitchfork Media Scott Plagenhoef nebo hip hopový rádiový guru z L.A. Fuzzy Fantabulous.

beats music

Podle Pankinse může být síla samotného brandu Beats celkem dostačující k tomu, aby se Beats Music stalo reálným konkurentem zajetých hudebních služeb. “Je to velký firma s obrovskými marketingovými zdroji. To znamená, že by se mohlo stát významným hráčem,” dodává britský hudební novinář.

Se svou troškou do mlýna přišel včera i další hrdina internetového věku – Kim Dotcom. Ten včera rozjel své Baboom, na kterém vydal svoje první elpíčko Good Times. 

via BBC

Total
0
Shares
Další články