Český doménový svět letos pobavily hlavně volební přehmaty

Nové domény, nový občanský zákoník, rostoucí zájem o evropské domény a volební doménové faily. Rok 2013 byl zábavný i na tak normálně nudné scéně jako je ta doménová.

V průběhu předvolebního boje vyplavalo na povrch několik ukázkových doménových “failů”. Nejviditelněji si natloukla ODS, která nejdřív slavně představila hashtag #Volím_pravici, aby se následně ukázalo, že domény volimpravici.cz a volim-pravici.cz mají zaregistrované Svobodní.

S posměchem se setkala i skutečnost, že domény Zemanovců spoz.cz a zemanovci.cz patří Miroslavu Šloufovi, který po vnitřních stranických rozporech bez váhání odstavil z provozu weby, které na nich běžely. “Jana Bobošíková registrující domény klausovci.cz nebo superklausovci.cz, i když Václav Klaus její straně odmítl podporu, už byla jen třešinkou na předvolebním dortu. Firmy už vědí dávno, že v registraci domény je potřeba být dost rychlý, od letoška už to vědí i politické strany,” tvrdí František Grunt z Active 24.

.sex? .guru? .nyc?

Rokem 2013 skončil svět s pouhými 22 doménami nejvyššího řádu. Zavedené, ale trochu nudné koncovky jako .com, .org nebo .net v říjnu doplnili čtyři nováčci, hendikepovaní ovšem faktem, že nejsou psané latinkou. V listopadu konečně přibyly gTLD domény, kterým je rozumět. Koncovky jako .sexy, guru nebo .nyc vzbudily zaslouženou pozornost a teď všichni čekají, co z toho bude.

2013 – samé kulatiny

Miliontá doména byla zaregistrována už v listopadu 2012, ale letos zase uplynulo 13. ledna  přesně dvacet let od vzniku .CZ domény a kulatiny oslavil i její správce, sdružení CZ.NIC. Tomu bylo letos 15 let.

Domeny_2013

Nový občanský zákoník

V roce 2013 byly také  připraveny změny Pravidel pro .CZ doménu, jejichž hlavním důvodem je nový občanský zákoník, účinný už od prvního ledna 2014. Veskrze se jedná o reakci na novou právní úpravu a zpřesnění některých bodů.

Z novinek vybíráme třeba to, že je nutné zmínit zdůraznění významu doménového jména nejen na úrovni technické, ale též z hlediska ekonomického a obchodního. Zpřesněn, v souladu s novou právní úpravou, byl rovněž pojem držitel. Nová Pravidla neruší žádný z institutů, na který si doposud zákazníci zvykli, např. zakotvení součinnosti sdružení CZ.NIC v případě soudních sporů o doménová jména.

.EU domény

V Česku je zájem také o .EU koncovky. Celkový počet .EU domén registrovaných u nás je 153 025 (konec listopadu 2013). V České republice je více než dvojnásobný počet .EU domén na obyvatele ve srovnání v průměrem EU, co do počtu registrací je ČR sedmou zemí z celé Evropské unie, hned před ní je například mnohem lidnatější Itálie. .EU doména je i bezpečná, celkem je podepsáno DNSSECem 5,5% .EU domén.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Nejen PRISM, už roky špicluje i Evropa. Ublíží tím cloudu?

A už to jede. Potom, co se tajné služby Spojených států vykoupaly v ostudě a hněvu nejen Američanů, ale i evropských diplomatů kvůli programu PRISM, se začíná ukazovat, že to špiclování není nic neobvyklého. Po provalení britského projektu Tempora teď podobný systém objevili ve Francii. Podle evropské komise už kauza ohrožuje celý multimiliardový byznys cloudových služeb.