Český doménový svět letos pobavily hlavně volební přehmaty

Nové domény, nový občanský zákoník, rostoucí zájem o evropské domény a volební doménové faily. Rok 2013 byl zábavný i na tak normálně nudné scéně jako je ta doménová.

V průběhu předvolebního boje vyplavalo na povrch několik ukázkových doménových “failů”. Nejviditelněji si natloukla ODS, která nejdřív slavně představila hashtag #Volím_pravici, aby se následně ukázalo, že domény volimpravici.cz a volim-pravici.cz mají zaregistrované Svobodní.

S posměchem se setkala i skutečnost, že domény Zemanovců spoz.cz a zemanovci.cz patří Miroslavu Šloufovi, který po vnitřních stranických rozporech bez váhání odstavil z provozu weby, které na nich běžely. “Jana Bobošíková registrující domény klausovci.cz nebo superklausovci.cz, i když Václav Klaus její straně odmítl podporu, už byla jen třešinkou na předvolebním dortu. Firmy už vědí dávno, že v registraci domény je potřeba být dost rychlý, od letoška už to vědí i politické strany,” tvrdí František Grunt z Active 24.

.sex? .guru? .nyc?

Rokem 2013 skončil svět s pouhými 22 doménami nejvyššího řádu. Zavedené, ale trochu nudné koncovky jako .com, .org nebo .net v říjnu doplnili čtyři nováčci, hendikepovaní ovšem faktem, že nejsou psané latinkou. V listopadu konečně přibyly gTLD domény, kterým je rozumět. Koncovky jako .sexy, guru nebo .nyc vzbudily zaslouženou pozornost a teď všichni čekají, co z toho bude.

2013 – samé kulatiny

Miliontá doména byla zaregistrována už v listopadu 2012, ale letos zase uplynulo 13. ledna  přesně dvacet let od vzniku .CZ domény a kulatiny oslavil i její správce, sdružení CZ.NIC. Tomu bylo letos 15 let.

Domeny_2013

Nový občanský zákoník

V roce 2013 byly také  připraveny změny Pravidel pro .CZ doménu, jejichž hlavním důvodem je nový občanský zákoník, účinný už od prvního ledna 2014. Veskrze se jedná o reakci na novou právní úpravu a zpřesnění některých bodů.

Z novinek vybíráme třeba to, že je nutné zmínit zdůraznění významu doménového jména nejen na úrovni technické, ale též z hlediska ekonomického a obchodního. Zpřesněn, v souladu s novou právní úpravou, byl rovněž pojem držitel. Nová Pravidla neruší žádný z institutů, na který si doposud zákazníci zvykli, např. zakotvení součinnosti sdružení CZ.NIC v případě soudních sporů o doménová jména.

.EU domény

V Česku je zájem také o .EU koncovky. Celkový počet .EU domén registrovaných u nás je 153 025 (konec listopadu 2013). V České republice je více než dvojnásobný počet .EU domén na obyvatele ve srovnání v průměrem EU, co do počtu registrací je ČR sedmou zemí z celé Evropské unie, hned před ní je například mnohem lidnatější Itálie. .EU doména je i bezpečná, celkem je podepsáno DNSSECem 5,5% .EU domén.

Total
0
Shares
Další články