Do Not Track v prohlížečích budou některé weby ignorovat

Funkce Do Not Track, kterou se do Internet Exploreru 10 rozhodl Microsoft zavést plošně, protože jeho průzkumy napovídaly, že o ni stojí 75 procent jeho uživatelů, má namále. Microsoft se při její implementaci odchýlil od původní vize společnosti Mozilla, která se standardem přišla, což vyvolalo nevoli i mezi některými zástupci technologické obce. To by ale nebylo to nejhorší…

Plošné zavedení v Internet Exploreru se totiž rozhodla ignorovat DAA, Digital Advertising Alliance, jedna z nejvlivnějších amerických organizací sdružujících inzerenty. Majitelům webů včera doporučila, aby na záhlaví Do Not Track, které má omezit sběr dat o aktivitě uživatelů, nebrali ohled. A to nejen pro Internet Explorer, ale ani pro jiné prohlížeče. DAA dokonce webmasterům u samoregulačních reklamních orgánů zařídila, že za ignorování standardu nebudou nijak trestáni.

Do Not Track je řešení, které pro snížení objemu sledování uživatelů představila počátkem roku 2011 Mozilla. Pomocí speciálního záhlaví má prohlížeč upozornit stránky v případě, že si daný uživatel nepřeje být sledován – ať už pro účely marketingové nebo jakékoliv jiné. DAA se nicméně nelíbí rozhodnutí, aby prohlížeče měly automaticky pro všechny uživatele nastaveno, že nechtějí být sledováni, byť s možností vypnutí funkce (tzv. opt-out). Organizace proto v současnosti považuje za jediný přiměřený standard ochrany uživatelů svoje vlastní pravidla DAA Principles, vynucovaná mj. rozhodnutími organizací The Council of Better Business Bureaus a Direct Marketing Association.

Via ZDNet