Divoká noc pro BitCoin: Z 500 dolarů na 900, zpět a zase vzhůru

BitCoin si prožil divokou noc. V Americe se mu věnoval ve speciálním dlouho očekávaném slyšení federální Senát a obchodování s digitální měnou se zatím šplhalo na nová maxima. Jednu chvíli se BitCoin dokonce prodával za 900 dolarů.

Dobré zprávy z amerického Senátu podpořily v noci na dnešek další růst ceny virtuální měny BitCoin. Ten se před slyšením v průběhu našeho odpoledne obchodoval za ceny převážně mezi 500 a 600 dolarů. Vzhledem k předchozímu vývoji ceny BitCoinu už to byla dosavadní maxima, trh ale zřejmě ještě netušil, že u nich zdaleka nezůstane.

Když se začaly objevovat zprávy, že regulátoři a další odborníci, kteří se k BitCoinu v Senátu vyjadřovali, neměli k virtuální měně zásadní výhrady, BitCoin zprudka vystřelil vzhůru. V jednu chvíli se podle webu ClarkMoody obchodoval dokonce za 900 dolarů. Cena poté krátkodobě spadla zpět do původního rozmezí, když se pohybovala kolem 580 dolarů. BitCoin ale nakonec část krátkodobého posílení nabral zpět a v současnosti se pohybuje kolem 730 dolarů.

bitcoin 19-11

Dobrou zprávou pro BitCoin se ale nestala ani tak vysoká cena, i když jistě potěšila všechny ty, kdo sázeli na další růst. Hlavním trhákem noci se stal fakt, že se v senátním slyšení lidé jako Edward Lowery, agent tajné služby pověřený zajišťováním stability dolaru, a Jennifer Shasky Calvery, pověřenkyně pro finanční kriminalitu, vyjadřovali pro BitCoin převážně pozitivně. Již dříve se pozitivně vyjádřil i šéf FEDu Ben Bernanke.

Smysl všech vyjádření se dá shrnout tak, že BitCoin je sice využíván pro nelegální účely, to ale byl v jejich počátcích případ i všech ostatních inovativních platebních systémů. Virtuální měna přitom nepřináší zásadní rizika pro spotřebitele a její uznání státy a související regulace by mohly mít pozitivní vliv na obchod hned ve dvou důležitých oblastech. Především, díky BitCoinu by mohlo dojít k vynechání platebních zprostředkovatelů (bank) z finančního systému, což by peněžní transfery výrazně zrychlilo. Druhým velkým pozitivem jsou výhody BitCoinu pro přeshraniční platby, kde odpadají překážky spojené s klasickými lokálními měnami. Senátní slyšení tak v podstatě došlo k závěru, že BitCoin je legitimní platební prostředek, kterému je vhodné dát legálně vymezený prostor, aby mohl ukázat svůj potenciál.

Problémy BitCoinu?

Přesto existuje jedna zásadní obava, a ta se vztahuje k tzv. těžení neboli tvorbě BitCoinů. V tom došlo v poslední době k několika průlomům, které mají za následek praktické vyloučení běžné veřejnosti z tohoto procesu. Specializované technologie umožňují úzké skupině subjektů získat na těžení praktický monopol, protože nikomu jinému se těžba ani při současných rekordních cenách již nevyplatí.

Druhou obavou je strach, že BitCoin je obrovskou bublinou, která musí časem splasknout. V případě BitCoinu je ovšem složité mluvit o bublině v pravém slova smyslu. Bublina na finančním trhu nastává tehdy, pokud dojde k výraznému přecenění obchodovaných finančních nástrojů díky nezřízenému optimismu účastníků trhu. Zjednodušeně řečeno jde o davově poháněné vyšponování ceny do nereálných výšin.

Podstatou těchto finančních nástrojů ovšem bývá skutečný majetek, ať už v podobě nemovitostí u hypotečních cenných papírů, dluhů u dluhopisů, majektu a potenciálu společností u akcií nebo kombinace předchozích (a dalších) faktorů u speciálních finančních nástrojů. Při splasknutí bubliny ceny těchto finančních nástrojů klesají tak, aby více reflektovaly skutečnou cenu aktiv, která za nimi stojí (kvůli nízké důvěře a vysoké opatrnosti držitelů kapitálu v takové situaci často klesají mnohem víc).

BitCoin je neodhadnutelný

BitCoin je ovšem jiný v tom směru, že je zcela virtuální a nestojí za ním žádná jiná hodnota, než důvěra investorů jako taková. Jinými slovy, na rozdíl od akcií Facebooku, jejichž cena se odvíjí od majetku Facebooku, jeho příjmů a zisků a také potenciálu do budoucna, BitCoin žádné takové omezení nemá. V jeho případě je jediným limitem cena, kterou za něj zájemci budou ochotni zaplatit.

A tak je klidně možné, že přijde okamžik, kdy v BitCoin přestanou věřit všichni jeho investoři najednou, cena půjde prudce dolů a už se nikdy nezvedne. Odhadnout, kdy se tak stane, a zda vůbec, je ovšem práce více pro sociologa, než pro klasického ekonoma, zvyklého pracovat s hmatatelnějšími ukazateli než čirou důvěrou trhů a ničím navíc. Do té doby lze považovat za pravděpodobné, že BitCoin v nárazových epizodách, jako byla i ta včerejší, bude ve své cestě vzhůru postupně prolamovat jeden rekord za druhým.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Známe program Startup Summit 2015 – vystoupí ředitelé korporací, investoři i zakladatelé úspěšných startupů

Konference Startup Summit 2015 si dala za úkol propojit osobnosti z velkých firem se startupy a navázat oboustranně prospěšnou spolupráci. Na právě zveřejněném programu naleznete známá jména velkého byznysu, například Tomáše Budníka (generální ředitel O2) nebo Andreu Hepnerovou (výkonná ředitelka českého SAPu). Kromě nich se můžete těšit na panelové diskuze s investory a zakladateli, řízený networking nebo na Startup Summit Pitch.
Přečtěte si více

TOP virály týdne: Wake the f**k up!

Objevování výjimečnosti ve zdánlivě obyčejných věcech je jednou ze základních disciplín marketingu. A že se to tentokrát povedlo. Facebook je výjimečný, Guinness je výjimečný, Obamova předvolební kampaň je výjimečná a nakonec i malá švýcarská vesnička jako je Obermutten může být výjimečná.