Díky nelegálnímu botnetu vznikl nejúplnější snímek internetové aktivity

Co všechno se může stát, když se šikovný programátor a odborník přes sítě nudí? Například to, že z nezabezpečených přístrojů na internetu vytvoří půlmilionový botnet, s jehož pomocí vytvoří nejúplnější pohyblivou heatmapu internetové aktivity.

Nechat velmi chytrého člověka, aby se nudil, může být nebezpečné. Čas od času to ale dopadne i dobře. Tak tomu bylo v případě činnosti, která nakonec vyvrcholila v publikaci zajímavé studie aktivity světového internetu nazvané Internet Census 2012.

Autor, který zůstal v anonymitě, si podle svých slov chtěl vyzkoušet, jaké by to bylo mít pod svým velením celou armádu přístrojů napříč internetem, a co všechno by s takovou výpočetní a síťovou silou mohl o decentralizované světové síti zjistit. Místo přemýšlení se ale rozhodl to zkusit a převzal pod svou kontrolu celkem 420 tisíc různých přístrojů na internetu. Nutno dodat, že šlo pouze o takové přístroje, které nebyly zabezpečené, tedy buď nebyly zaheslované vůbec, nebo na předdefinované základní heslo z výroby. Z větší části šlo o síťové routery.

Tento botnet, nazvaný Carna botnet, potom autor celého nápadu (či autoři, bylo-li jich víc), používal ke screeningu internetu. Protože se přístroje nacházely na všech kontinentech a ve všech oblastech, kde je přístup k internetu běžnou záležitostí, povedlo se kombinací několika metod získat poměrně detailní data o světové internetové aktivitě. Tato data nalezla své vyjádření v mnoha obrázcích, které lze najít na stránce studie (a také stáhnout mnohá ze získaných dat).

Jedním z nejzajímavějších výsledků je pohyblivý GIF zobrazující prostřednictvím heatmapy internetovou aktivitu na všech kontinentech v průběhu jednoho dne. Pokud budete pozorní, všimnete si, jak internetová aktivita následuje s mírným zpožděním denní světlo.

Když byl autor hotový, zařízení, ve kterých své aktivity celou dobu provozoval na nejnižší stupeň priority, aby nenarušoval jejich běžný provoz, opustil. Jejich majitelům ale pro jistotu nechal vzkaz, že jejich router či jiný přístroj byl ke studii použit, a také svoji e-mailovou adresu, pokud by měli jakékoliv dotazy. Ať už byl autorem studie kdokoliv, rozhodně nešlo o jen tak obyčejného průměrného hackera.

Total
0
Shares
Další články