Digitálnímu čtení věnujeme stejně času jako papíru

Toho, že americký Amazon prodá více elektronických knih než papírových, jsme se už dočkali. A do toho prý Amazon nepočítá elektronické knihy stažené zdarma, což je velmi podstatné doplnění této dechberoucí zprávy. Co se týče peněz, tak tam pravděpodobně Amazon stále ještě získává víc z papíru, ale i tento daleko důležitější souboj může co nevidět digitální kniha vyhrát.

Amazon je v tomto specifický a asi by se neslušelo jásat nad vítězstvím elektronického čtení nad tím papírovým, když u většiny nakladatelů stále papír vyhrává. Amazon je v tomto ohledu hodně vpředu a můžeme ho považovat za jakýsi indikátor budoucího vývoje. Odhady, které hovoří o tom, že papír skutečně prohraje na všech frontách, jsou asi pravdivé, jde jenom o to, kdy očekávaný a předvídaný zlom přijde.

Podle výzkumu analytické společnosti Gartner více než polovina (52 %) majitelů iPadů a ostatních tabletů tvrdí, že je pro ně čtení na displeji jednodušší. A 42 % uživatelů tabletů považuje papír i displej za stejně pohodlné ke čtení. Uživatelé notebooků tak nadšení ze čtení na displeji nejsou, pro 47 % z nich je čtení na displeji horší a 33 procent hodnotí notebook a papír stejně.

Co nezvládly notebooky, zařídí tablety

Z toho samozřejmě plyne, že tablet je daleko oblíbenější prostředek pro čtení než notebook – a mnohdy i než kniha. S rozvojem trhu tabletů tedy můžeme očekávat nárůst počtu spokojených čtenářů elektronických textů. Výzkumu se účastnili uživatelé z USA, Velké Británie, Číny, Japonska, Itálie a Indie, data tedy můžeme považovat za docela relevantní, jelikož nejde jenom o pohled například na americký či evropský trh.

Více kanálů pro šíření obsahu je podle analytiků klíčem k úspěchu, jde o to předložit konzumentovi obsah ve vyhovující podobě. Někdo má raději tištěné noviny, někdo dává přednost zpravodajství v tabletu. Ať už se obsah ke čtenáři dostane jakýmkoliv kanálem, mají média a nakladatelé vyhráno. Klíčové tedy je identifikovat potřeby a preference cílové skupiny a k ní pak dostat obsah ve vyhovující podobě.

Celkem očekávaně vítězí displej u mladých a print u starších čtenářů. V průměru ale výzkum ukázal, že čas věnovaný displeji a papíru je skoro stejný. Elektronický obsah už dávno není minoritní záležitostí pro milovníky nových věcí. Když už někdo čte elektronické texty, tráví u nich neméně času než čtenář klasických knih a médií.

Dva formáty, jedno využití

Zajímavé také je, že muži považují elektronické čtení za jednodušší častěji než ženy. Tento stav asi odráží větší zálibu mužů v nových technologiích a zařízeních. Samotný přechod od papíru k displeji není podle analytiků skokový, ale pozvolný a samozřejmě existuje silná skupina čtenářů, kteří mají rádi obojí a svojí pozornost spravedlivě dělí. Asi těžko bychom hledali čtenáře, který ze dne na den opustí klasické knihy a začne číst jenom elektronicky.

Celých 40 % respondentů výzkumu uvedlo, že nemá zkušenost s elektronickými čtečkami (Kindle nebo Nook). Zajímavé je, že čtečky nejsou moc populární v Indii, naopak Číňané z velkých měst si s nimi docela rozumí. Je samozřejmě nutné vzít v úvahu, že s výzkumem byli osloveni pouze relevantní lidé a rozhodně to není tak, že se každý Číňan prohání po Pekingu se čtečkou.

Klíčovým sdělením výzkumu ale zůstává fakt, že elektronicky čteme skoro stejně dlouho jako klasicky. Samozřejmě musíme na chvíli zapomenout na to, že na světě existují miliardy lidí, které vůbec netuší, že mohou číst elektronicky, a stovky milionů lidí, kteří číst neumějí vůbec. Poskytovatelé obsahu by si přesto měli uvědomit důležitost elektronického čtení. Jestliže si uvědomí, že musejí hledat jiné cesty, jak dostat svůj obsah ke čtenářům (mnohdy velmi bohatým a ignorujícím papír), jsou teprve na začátku dlouhé cesty k poznání, že papír a displej jsou zcela rovnocenné cesty.

Hrozba pod vlajkou s hnáty

I když – ta nová se může pro vydavatele ukázat jako trochu ošemetná. Podle průzkumu britské právnické společnosti Wiggin je zde totiž poměrně velká tolerance k pirátství. Dokonce i jedna z osmi žen nad 35 let přiznává stažení nelegální verze e-knihy, více než dvojnásobek ve srovnání například s hudbou. Celkově knižní pirátství přiznalo 29 % majitelů čteček a 36 % majitelů tabletů. Teprve uvidíme, zda se potvrdí obavy z nového Napsteru, přinejmenším levné půjčování knih mezi uživateli se ale rozjíždí velmi nadějně.

 

Ilustrační obrázek pochází z fotobanky Pixmac.cz.